BUX 137921.68 -1,13 %
OTP 44250 -1,49 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágulhat a szója

2007. március 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szója májusi jegyzése jelentősen erősödött az utóbbi időszakban a chicagói árutőzsdén (CBoT), és nem kizárt, hogy a drágulásnak még nincs vége. A szójaárak további emelkedését sejteti egy kínai illetékes Bloombergnek adott nyilatkozata, amely szerint Kína, a világ legnagyobb szójabab-vásárlója idén 10 százalékkal növelheti az olajos magra szóló megrendeléseit, miután feldolgozókapacitása a múlt évhez képest 10 millió tonnával – 6 százalékkal –, 37 millió tonnára bővülhet, s az új kapacitások csaknem kizárólag import alapanyagot dolgoznak majd fel. A kínai import várható növekedése nyomán emelkedhetnek a világpiaci árak, melyek február 22-én 2004-től számítva különben is csúcsra, bushelenként (36,35 liter) 8,0775 dollárra erősödtek Chicagóban. A szakember további árfelhajtó tényezőnek tartja, hogy a piaci szereplők azt latolgatják: a világ vezető termelőjeként és exportőreként számon tartott Egyesült Államokban a farmerek a korábbinál kisebb területen ültetnek majd szójababot, kukoricából származó bevételeik növekedése miatt.
Fentieket alátámasztja az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) külszolgálatának (FAS) március 9-i prognózisa, amely szerint Kína szójababimportja a szeptemberben záruló évben az előző évi 28,3 millió tonnáról előreláthatóan 31,5 millió tonnára emelkedik, s az ország főként Brazíliától, az Egyesült Államoktól és Argentínától vásárol.

Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet