A robusta kávétípus jegyzése szerdán hathetes csúcsra emelkedett Londonban, a Euronext.LIFFE nemzetközi határidős tőzsdén, mivel a befektetési és a nyugdíjalapok elemzői úgy vélik, az élvezeti cikkel nagyobb nyereség érhető el, mint más nyersanyagokba történő befektetéssel. Mint a fejleményekről tudósító Bloomberg felméréséből kitűnik, a számítás nem is annyira megalapozatlan, mivel az instant és presszókávé készítésére használt kesernyés ízű típus árai idén eddig a vietnami kínálat csökkenése nyomán 36 százalékkal növekedtek és túlszárnyaltak sok más nyersanyagból – köztük a rézből és aranyból – származó profitot is. A vásárlásokat mintegy ösztönözte Sunny Verghese, a szingapúri Olam International Ltd. vezérigazgatója is – az Olam a legjelentősebb kávéfelhasználóknak, köztük a Nestlé SA-nak szállít nyerskávét –, aki szerdán kijelentette, hogy az élvezeti cikk kínálata és kereslete közötti egyensúlyhiányt nem sikerül egyhamar megszüntetni.
A pillanatnyi ármozgásra visszatérve, a robusta márciusi jegyzése november 10-től számítva rekordra, tonnánként 1614 dollárra szárnyalt, majd visszaesett 1611 dollárra, de így is meghaladta 28 dollárral, illetve 1,8 százalékkal az előző napi záró szintet. A finomabb arabica típus, amelynek mozgását a robusta jellemző módon tükrözni szokta, kedden 1,8 százalékkal nőtt. Az arabica árai egyébként ugyancsak felfelé araszoltak az év során, összesen 19 százalékkal.
