Múlt pénteken a nikkel jegyzése tizenkilenc éves csúcsra emelkedett a Londoni Fémtőzsdén (LME), mert a piac jelentős utánpótlástól esik el, miközben jelenleg is hiány mutatkozik a rozsdamentes acél gyártásához szükséges fémből. A Bloomberg tudósítása szerint sokkolta a piaci szereplőket az illetékes párizsi bíróság azon döntése, hogy a világ második legnagyobb termelője, a kanadai Inco Ltd. nem folytathatja bányaépítését Új-Kaledóniában, amíg nem kapja meg a szükséges hivatali engedélyeket. Elemzők ugyanakkor kiemelik: ahhoz, hogy a kereslet és a kínálat ismét egyensúlyba kerüljön, rendkívül fontos lenne a bánya termelésének elindítása. Az új-kaledóniai bánya évi teljesítőképességét 60 ezer tonnányira tervezik.
Az elemzéseket alátámasztja a Société Générale november elején közzétett előrejelzése, mely szerint 2006-ban 40 ezer tonnás hiánnyal kell számolni, miközben a rozsdaálló acélt gyártó társaságok termelésüket 14 százalékkal emelték. Vagyis minden új kitermelőhely rendkívül fontos – vélik.
Az árak a hír nyilvánosságra kerülése után drasztikusan emelkedtek, a három hónapos szállításra szóló nikkelre
32 900 dolláron is kötöttek üzletet, ami 500 dollárral magasabb ár, mint a csütörtöki zárószint. A hirtelen emelkedést az is magyarázza, hogy a bányával kapcsolatban nem ez volt az első rossz hír. Az Inco ugyanis még júniusban hozta nyilvánosságra, hogy a bánya termelése nem fogja elérni a 2007 negyedik negyedévére tervezett mértéket, s hozzátette, az építkezési költségek meghaladják majd az előzetesen becsült 2,15 milliárd dollárt.
