BUX 138268.95 -0,88 %
OTP 44510 -0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az olaj rabja maradhat a világ 2030-ig

A következő szűk 15 évben több mint másfélszeresére növekszik a világ energiaigénye, fokozódik a fogyasztók termelőknek való kiszolgáltatottsága, illetve a környezet szennyezése.

2006. november 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A világ energiaigénye 53 százalékkal nő 2030-ig, amiből 70 százalékkal veszik ki részüket a fejlődő országok, elsősorban Kína és India – állapítja meg tanulmányában a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). Az OECD-hez tartozó országok energiafelhasználásuk kétharmadát lesznek kénytelenek kielégíteni importból, szemben a jelenlegi 56 százalékkal, és a szállítások zöme a kockázatos tengeri hajóútvonalakon jut majd el hozzájuk. A világ ellátásában a mai 40-ről 48 százalékra nő az OPEC-országok súlya, amelyek a 2005-ös napi 34 millió hordóról 56 millióra emelik kitermelésüket. A többlet nagyobbrészt Szaúd-Arábiából származik majd, de növekszik Irak, Irán, Kuvait és az Emírségek termelése is, míg Katar, Algéria és Indonézia exportja csökken. Az OPEC-en kívüli olajtermelők napi kitermelése 48 millió hordó/napról 58 millióra nő, közülük Oroszország, Angola, a latin-amerikai országok számíthatnak olajkivitelük jelentős növelésére.
A jelenleg az ellátás egyik szűk keresztmetszetének tartott finomítói kapacitások bővítésére és felújítására 770 milliárd dollárt költenek a világ országai 2030-ig – állítja az IEA. A már engedélyezett, illetve a tervezett beruházások figyelembevételével a szervezet arra számít, hogy a 2004-es adatok alapján napi 85 millió hordóra tehető világszintű feldolgozási kapacitás 2010-ig 7,8 millióval, majd 2011-től további 2,5 millióval bővülhet naponta, és 2030-ig elérheti a napi 117 millió hordót. A fejlesztések túlnyomó többsége azonban Kínában, Indiában és a Közel-Keleten valósul meg, míg az OECD észak-amerikai, európai és ázsiai tagjainál gyakorlatilag nem nőnek a kapacitások. Az energiaszektorban betöltött súlyához képest igen nagy összeget, 100 milliárd dollárt nyel el 2030-ig a folyékony földgázt előállító létesítmények létrehozása. A pénz negyede katari, közel harmada kínai beruházásokra megy el.
A kőolajfogyasztás növekedését fékezi a közlekedési eszközök hatékonyabbá váló üzemanyag-felhasználása, egy részük átállítása alternatív energiaforrások használatára, illetve a tömegközlekedés erősödése. A közlekedési szektorban a 2030-ig tartó periódus végén 7,6 millió hordóval kevesebb energiahordozót fognak elégetni naponta a járművek, mint ma. Ez például több mint Irán és az Emírségek összesített napi termelése. A megtakarítás fele az Egyesült Államokban jön össze, negyede pedig az Európai Unióban.
A világ vezető gazdaságait tömörítő G–8 szervezet kérésére az IEA elkészített egy pozitív forgatókönyvet, amelyből kiderül, hogy a bio- és az atomenergia széles körű alkalmazása és az energiafelhasználás hatékonyságának jelentős növelése esetén is csak 16 százalékkal csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás 2030-ig, és az emisszió még így is 30 százalékkal magasabb lesz, mint 2004-ben. Az IEA szerint Kína és India energiafelhasználása nő a leginkább a következő 15 évben, ugyanakkor e két országban a legjobbak a lehetőségek az atomenergia arányának növelésére az ellátásban.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor
Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet