BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elindul a cukorrépakampány

Szeptember 22-én, azaz holnap indul a cukorrépa-feldolgozási kampány a legnagyobb hazai cukorgyártó üzemeiben. A cukorrépa-termesztők idén a tavalyinál alacsonyabb átvételi árra számíthatnak, ez azonban nem szegte termelési kedvüket.

2006. szeptember 20. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Töretlen volt a cukorrépa-termelő kedv a Dunántúlon, így az idei kampányidőszakban ismét megfelelő mennyiségű és kiváló minőségű nyersanyagra számítanak a Magyar Cukor (MC) Zrt.-nél. A legnagyobb magyar cukorgyártó petőházi és kaposvári gyárában egyaránt szeptember 22-én indul a feldolgozási időszak (a Mátra Cukor szolnoki gyárában már tegnap, a Szerencsiben és Kabán 28-án), a két üzembe várhatóan összesen 1,025 millió tonna cukorrépát szállítanak be. Ebből a mennyiségből a tervek szerint 140-145 ezer tonna fehér cukor készül. A tavalyi rekordtermésből „áthozott” 11 ezer tonnányi kvótacukrot is figyelembe véve a társaság idén is biztosan számíthat kvótája kitöltésére és a tavalyihoz hasonló mennyiség átvitelére.
„Megkezdtük az átállást az EU piacszabályozási reformjának következtében jelentősen megváltozott gazdasági feltételekre, s a lehetőségekhez képest tovább növeltük a cukorgyártás hatékonyságát. Így mindkét gyárunkban 70-72 napos kampányt tervezünk” – mondta Fischer Béla vezérigazgató. Az időjárás különben idén is kegyes volt a cukorrépa-termelőkhöz: az MC-hez beszállító, szerződött gazdák mintegy 20 ezer hektárról több mint 1 millió tonna cukorrépát takarítanak be. A petőházi körzetekből 550 ezer tonnát várnak – ezen a vidéken a termésátlagok 50 tonna körül mozogtak –, míg a kaposvári gyár körzetéből – ahol a termésátlag hektáronként 58 tonna volt – 475 ezer tonna répa kerül a gyárba.
A cégvezető szerint a társaság körzeteiben évek óta jellemző jó terméseredmények mögött a nagy szakértelmű és hatékonyságát szintén folyamatosan javító termelői kör teljesítménye húzódik meg. Fischer Béla úgy véli, középtávon a magyar cukorágazat sorsa attól is függ, hogy milyen lesz a termelési kedv a gazdák körében. Idén erről is jó tapasztalatokat szereztek, ami azt jelzi, hogy a cukorrépa még a csökkentett felvásárlási árak mellett is megfelelő jövedelmet biztosít a gazdálkodóknak. Igazi kihívást az elkövetkező évekre meghirdetett további árcsökkenés jelent majd, ezért még a korábbinál is nagyobb jelentősége lesz a termelők, illetve a cukorgyárak együttműködésének, amire jó példa a cég kaposvári és petőházi gyára, valamint a beszállító gazdák között kialakult kiváló kapcsolat.
A múlt évben a gazdák az Európai Unióban előírt minimális cukorrépaárat, tonnánként mintegy 11 500 forintot és efelett különböző mértékű szállítási prémiumot kaptak árujukért. Az új szabályozási rendszerben 2006-tól kezdődően négy év leforgása alatt a cukorrépáért fizetendő minimális ár jelentős mértékben csökken. Első lépésként a cukorrépa átvételi ára idén 8900 forintra esik vissza. A gazdák kieső jövedelmének csaknem kétharmad részét ugyanakkor ellentételezi az EU költségvetéséből érkező közvetlen cukorrépa-támogatás, illetve ezenfelül a hazai egyszerűsített területalapú támogatás növekedése is. A 2006/07-es gazdasági évben a Magyar Cukor Zrt. – és valamennyi közösségi cukorgyártó – számára a legnagyobb kihívást az előállított cukor után az EU-kasszába befizetendő, kilogrammonként 38 forintos szerkezetváltási illeték bevezetése jelenti. A cukorgyárak teljes árbevételének több mint 20 százalékát kitevő rendkívüli adóból az EU egy olyan alapot hoz létre, amelyből az ágazatból „kiszálló” gyártókat és cukorrépa-termelőket – részben – kártalanítják majd. Mivel július 1-je óta a gyártók számára a garantált áras intervenciós felvásárlás lehetősége gyakorlatilag megszűnt, egy ilyen jelentős költség kigazdálkodására csak abban az esetben van módjuk, ha a piacon realizált cukorár nem marad el az úgynevezett referenciaártól. A referenciaár nagysága a forint árfolyamától függően kilogrammonként mintegy 173-175 forint, ami gyártelepi paritású ömlesztett kristálycukorra vonatkozik. A gyártókra nehezedő nyomás az elkövetkező két évben sem csökken, hiszen 2007/08-ban mintegy 47 forintos, 2008/09-ben pedig még mindig 31 forintos illetéket kell kifizetniük kilogrammonként.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet