BUX 138409.72 -0,78 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állami kézben a világ legnagyobb titántermelője

2006. szeptember 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem fékeznek az orosz állami vállalatok. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy újabb akvizícióiktól ezúttal a titánpiac lett hangos. A Roszoboronekszport orosz állami fegyverexportáló cég ugyanis megvásárolta a titántermelésben a világ legnagyobbjának számító, ugyancsak orosz VSMPO-Avisma társaság 41 százalékát. Mint a Bloomberg emlékeztet rá, az ügylet hátterében az ország természeti erőforrásai feletti állami ellenőrzést fokozó, Vlagyimir Putyin államfő által szorgalmazott koncepció húzódik meg. A megállapodás már csak azért is jelentős, mert a VSMPO a Boeing igényeinek 40, míg az Airbusénak a 60 százalékát elégíti ki, azaz a megegyezés komolyan érinti a világ repülőgépiparát. (A Boeing és a VSMPO például augusztus elején írt alá szerződést, amelynek értelmében titán alkatrészeket készítenek a Boeing utasszállító repülőgépeihez, többek között az új fejlesztésű, az Airbus–Boeing harcban adu ásznak szánt 787 Dreamline-hoz.) Ez az ügylet csak az első lépésnek tűnik: ugyanis Szergej Semezov, a Roszoboronekszport vezérigazgatója még augusztusban Moszkvában úgy nyilatkozott, hogy a terv szerint több mint 51 százalékos részesedésre tesznek szert a VSMPO-ban. A Roszoboronekszport törekvése érthető, hiszen a titán a fegyvergyártásban is meghatározó, stratégiai szereppel bír.
Az ügylet nagyságáról a felek nem adtak tájékoztatást, ám a szeptember 6-ai árfolyam szerint – ekkor kereskedtek utoljára a cég papírjaival a tőzsdén – a 41 százalékos részvénycsomag 1,1 milliárd dollárt ért.

Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet