A baromfiágazat madárinfluenza kapcsán elszenvedett, mintegy 18-20 milliárd forintra becsült veszteségének csupán töredékét fedezi az EU, a térítés mindössze 1,5 milliárd forint, ami a közvetlen járványügyi megelőző intézkedések – eddig 800 ezer háziszárnyast öltek le – költségeire elég. A szintén becslések szerint 30-35 százalékot kitevő szürke- és feketegazdaság visszaszorításából ugyanakkor évente 8-10 milliárd forint állami többletbevétel képződhet a baromfiágazatban, ahol különböző fejlesztésekre az elkövetkező években 25-30 milliárd forintra lenne szükség. Az ágazat szerint az áfa kulcsának 15-ről 20 százalékra emelését még egyszer fontolóra kellene vennie a kormánynak, a szervezetek szerint ugyanis a lépéssel Magyarország az élelmiszerekre kivetett áfa tekintetében az unió tagországainak élmezőnyébe ugrana, ami rontja a versenyképességet.
Részletek a 13. oldalon
