A nyersolaj hétfőn egy dollárnál kevesebbel maradt el minden idők legmagasabb árszintjétől. A Brent típus augusztusi jegyzése hordónként 19 centtel, 73,70 dollárra emelkedett, de korábban 73,98 dollárig is eljutott Londonban, a nemzetközi olajtőzsde (ICE) határidős részlegében, amely kedden és szerdán zárva van. A határidős jegyzések május 2-án állítottak fel rekordot a forgalmazás 1988-as beindításától számítva, hordónként 74,97 dollárral, az év során 25 százalékkal növekedve.
A drágulás oka, hogy az Egyesült Államokban a benzinkereslet a rekord közeli árak dacára nem lanyhult: a washingtoni energiaügyi minisztérium adatai szerint a benzinkészletek több mint két hónapra visszamenőleg először csökkentek, de az igények nem mérséklődnek, ellentétben azon várakozásokkal, hogy a hetvenes évek szintjére felfutott árak némi takarékoskodásra késztetik a lakosságot. A trendet erősítette az izraeliek katonai akciója Gázában – ennek kapcsán olyan aggályok merültek fel, hogy megszakadhatnak a világ legnagyobb olajtermelő térségéből érkező szállítások –, illetve az iráni huzavona miatt is fél a piac. A napi 85 millió hordós kitermeléshez viszonyítva az 5 millió hordós iráni kibocsátás esetleges kiesése valóban komoly gondokat okozhat. Ami Magyarországot illeti, az üzemanyagárakra a forint–dollár árfolyam gyengülése azonnali, a világpiaci magas ár pedig elhúzódó hatással van – mondta a NAPI Gazdaságnak Pletser Tamás, az Erste Bank elemzője, regionális gáz- és olajipari szakértő. Pletser hozzátette: a feszültséget nyilvánvalóan fokozza a gázai túszejtés is.
