BUX 139235.48 -0,19 %
OTP 45000 0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az olaj ára húzza a cukorét is

2005. október 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A cukorárak több mint hétéves csúcsot állítottak föl a héten: a márciusi jegyzés fontonként (453,6 gramm) 11,53 centre nőtt a New York-i árutőzsdén (NYBoT); 1998 januárja óta ez a legmagasabb szint, ráadásul az eddigi legnagyobb napi forgalom a termék kereskedésében. A Bloomberg elemzői nyilatkozatokon alapuló felmérése szerint ráadásul a rekordoknak még nincs végük. A drágulás mindenekelőtt a példátlanul magas olajárakból adódik, amelyek hatására olyan országokban, mint az Egyesült Államok, Brazília és Kína nádcukor felhasználásával készült etilalkohollal keverik a benzint, így élénkül az édesítőszer iránti kereslet. Az árakat felhajtják még a fedezeti alapok és más nagy befektetők élénkülő vásárlásai is. Az áremelkedést váró becsléseket alátámasztja a Nemzetközi Cukorszervezet (ISO) szeptember 19-ei prognózisa is, amely szerint a világméretű hiány 2005/06-ban az egy évvel korábbi 3,08 millió tonnához képest csökken, de a kereslet még mindig 1,07 millió tonnával nagyobb lesz a kínálatnál.

Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet