Lapzártáink nem állapodtak meg az EU-agrárminiszterek a cukor felvásárlási árának csökkentéséről, illetve az uniós termelés visszafogásáról. A brüsszeli bizottság asztalon lévő javaslata a cukor árának mintegy 30 százalékos lefaragását irányozza elő, amivel megkezdődne a régóta esedékes, de tagállami érdekeket sértő ágazati reform. A hagyományos cukorexportáló, harmadik világbeli országok is régóta tiltakoznak a mesterségesen előnyös helyzetbe hozott uniós gazdák támogatása ellen, ami jelentősen korlátozza a külső piacról az EU-ba jutó cukorimportot. A Kereskedelmi Világszervezet, a WTO múlt hónapban illegálisnak minősítette az uniós szubvenciót, amit az EU megvétózott, az illetékes bizottság döntése azonban hónapokba telhet. Az átfogó, de viták kereszttüzében álló reform elvileg a mostani árrezsimről szóló megállapodás 2006. júliusi lejárta után lépne hatályba, bár Franciaország szívesebben látná, ha a saját, versenyképes cukortermelése 2013-ig érintetlenül maradna. Mások, mint az ír, görög, olasz, spanyol, portugál, cseh, szlovák, szlovén, lett, litván, finn kormány attól tartanak, hogy a szubvenció megnyirbálása következtében megszűnne a cukortermelésük, ami sok ezer munkahely elvesztését jelentené. (A harmadik világ országai viszont saját foglalkoztatásuk növelésével érvelnek.)
