BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelkedőben a rézárak

2004. szeptember 9. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csütörtökön 0,7 százalékkal emelkedtek Londonban a határidős rézjegyzések, miután a Grupo Mexicóhoz tartozó Southern Peru Copper Corp. bányászai folytatni kívánják a bérsztrájkot a Dél-Peruban lévő toquepalai és cuajonei bányákban, s a cég elnöke úgy nyilatkozott, a Southern Peru csupán a megszokott teljesítmény 90 százalékát tudja nyújtani. A piaci reagálás érthető annak fényében, hogy a két bánya a világ termelésében 2,3 százalékkal részesedik, és a kiesésre olyan időszakban kerül sor, amikor a kínálat nem fedezi a keresletet. Ezt támasztják alá a lisszaboni székhelyű nemzetközi réztanulmányi csoport (ICSG) Bloomberg által közölt adatai is, amelyek alapján a világ rézigénye az első félévben 682 ezer tonnával haladta meg a termelést, szemben a tavalyi 363 ezer tonna hiánnyal.
A réz iránt ráadásul a jelek szerint növekszik az igény Kínában, amely a vezetékek, kábelek és különféle felszerelések gyártására használt fém legnagyobb vásárlója. Az országos fejlesztési és reformbizottság (NDRC) közölte, hogy Kínának növelnie kell energiatermelési kapacitását, ezenkívül a sanghaji határidős tőzsde (SFE) bejelentette: raktárkészletei 14 százalékkal, 25 712 tonnára apadtak, s ráadásul egymás után a második héten csökkentek.
A három hónapos jegyzést mindenesetre csütörtökön tonnánként 2754 dollárért vásárolták és 2759 dollárért értékesítették a londoni fémtőzsdén, de drágult a sárga fém az amerikai piacon is. A decemberi kontraktus fontonként (453,6 gramm) 0,55 centtel, 1,262 dollárra nőtt a New York-i kereskedelmi tőzsde (NYMEX) árutőzsdéjén (COMEX) a zárás utáni forgalomban.

Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet