BUX 138714.03 -0,56 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tizenöt éves csúcsot dönthet az ón ára

A következő hónapokban még 10-15 százalékkal emelkedhet az ólmot helyettesítő fém ára, így újra elérheti a májusi árrekordot. A magyar fémpiacot - a minimális ónfelhasználás miatt - nem érinti érzékenyen a drágulás.

2004. augusztus 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén akár tizenöt éves csúcsot is dönthet az ón világpiaci ára - állítja a Société Générale. A három hónapra vásárolt ötvözőfém tonnájának ára 9000 dollár körül ingadozik, a prompt árfolyam 9100 dollár felett alakul. A társaság prognózisában abból indul ki, hogy az élelmiszer-csomagoló és forrasztóanyagok gyártásához használt fém iránti igény 4,3 százalékkal bővül 2004 során, a 315 ezer tonnára növő kereslet pedig 30 ezer tonnával haladja meg a jelenlegi kitermelési mennyiséget. A kínálati oldalon komoly gondot okozhat az indonéz óntermelés széttöredezése: a világ legnagyobb ónszállítója, a PT Timah Pbk első negyedéves termelése az eddiginél 45 százalékkal volt alacsonyabb, kisebb olvasztók piacra lépése miatt - állítja az elemzés. A többi exportáló ország pedig vélhetőleg nem tud javítani kitermelési kapacitásán.
A drágulási tendencia most a kínálati oldalon jelentkező nehézségek miatt folytatódhat, miután 2004. májusban tizenöt éves csúcsot állított fel az ón árfolyama. Akkor egy uniós rendelkezés miatt ugrott meg hirtelen a fém iránti kereslet: az ólom felhasználását 2006-os hatállyal megtiltó határozat miatt a forrasztóanyagok előállításához a szokásosnál jóval több helyettesítő fémet rendeltek a felhasználók. Idén így erőteljes drágulás követi a 2003-as 83 százalékos drágulást - emlékeztet a Bloomberg.
Magyarországra az áremelkedés 2-3 hónapos késéssel gyűrűzik be, amelyet feltehetőleg gyors korrekció követ majd - vélekedik Megyeri Sándor. A Metalon-Line ügyvezető igazgatója nem számol ugyanakkor árcsökkenéssel a közeljövőben, októberre az ónárak további 10-15 százalékos emelkedésével kalkulál. A prognózis alapja az olajárak emelkedése, az amerikai elnökválasztás, valamint az olajkitermelés körüli bizonytalanság. Mindezt fokozhatja Megyeri tapasztalatai szerint a második félévet jellemző élénkebb kereslet, a készletezés erősödése, valamint a dollár--euró árfolyam alakulása. A magyar piac mindazonáltal nem nagyon érzékeli a magas ónárakat, mivel minimális mennyiségben használják fel az importból származó a fémet vagy az abból készült ötvözetet - teszi hozzá a szakértő.
Szintén marginális jelentőségűnek tartja a magyar piac szempontjából az ónár emelkedését egy anonimitást kérő nyugat-magyarországi fémkereskedő vállalat vezetője, aki szerint sokkal súlyosabb gondot okoznak az elszabadult acélárak. Az ón és a többi fémötvöző árának emelkedését természetesnek tartja a szakember az acélárak megugrása következtében. A tizenöt éves csúcs kialakulásában ugyanakkor fontos szerepet játszik az olajár emelkedése, ami növeli a szállítási költségeket, és a kohászat energiaköltségeit is feljebb tolja. A fémipari árak egekbe szökése a feldolgozó és felhasználó vállalatok likviditását is hátrányosan érinti, a körbetartozások elharapózása miatt egyre nagyobb kilátástalanság jellemzi a magyar fémipart - panaszolja a vállalatvezető.

Arató János
Arató János
Szabó Zsolt
Szabó Zsolt

Ez is érdekelhet