Az elmúlt évben az egy főre jutó éves hazai ásványvízfogyasztás valamivel több mint 8 százalékkal emelkedett, és csaknem 42,5 litert tett ki. A növekedés mértéke jelentősen elmarad a megelőző évitől, amikor is 40 százalék fölötti volt a piacbővülés. A fejlődés lassulása a hűvös tavaszi, nyári és őszi időjárással magyarázható. Ezzel együtt a ciklikusság a fogyasztásban tovább csökkent, ami viszont a további növekedést biztosíthatja - véli Bikfalvi Istvánné. A kereslet felfutásában a főtitkár szerint a gépkocsival jól megközelíthető hipermarketek térhódítása is jelentős szerepet játszik, ezekben ugyanis a fogyasztók nagyobb tételben vásárolnak.
A belföldi forgalom döntő részét, csaknem 80 százalékot a szénsavval dúsított ásványvizek tették ki, 5 százalék jutott az enyhe vizekre, míg a fennmaradó részt a szénsavmentesek adták. A forrásvizek piaci részesedése változatlanul 5 százalék körül mozgott - ezen kategória az új ásványvízrendelet elfogadása óta létezik, korábban ezeket csupán ivóvízként lehetett forgalomba hozni. A márkák közül még mindig a Margitszigeti Kristályvíz, a Kékkúti, az Apenta, valamint az Óbudai Gyémánt a legnépszerűbb.
A belföldi fogyasztásban az importból származó ásványvíz aránya 5 százalék körül stagnál. Ebben számottevő változás a magas fajlagos szállítási költségek miatt nem is nagyon várható. Ugyanezen okból a magyar exportőrök sem tudják érdemben növelni a külpiaci eladásaikat, noha némely hazai ásványvíz beltartalmi értéke jobb, mint az Európai Unióban forgalmazott termékeké.
Á. A.
