Tavaly október-november óta alig változtak az árak a nemzetközi színesfém-, s azon belül az alumínium- és a rézpiacon. Ez azonban csak az időszak kezdetére és végére vonatkozik, mivel időközben a jegyzések többször is megpróbáltak fölfelé kitörni. Az áremelkedés azonban minden esetben csak átmenetinek bizonyult, s végül az árak visszacsúsztak a kiindulási pontig. Több elemzés szerint ez elsősorban azzal magyarázható, hogy az Egyesült Államokban és az Európai Unióban a gazdasági nehézségek tartósnak mutatkoznak. Így a kereslet emelkedésére egyelőre aligha lehet számítani.
Január elején egy ideig konszolidálódni látszott a helyzet. A felhasználók ugyanis elkezdték feltölteni a készleteiket, s erősödött a kereslet. Ennek köszönhetően a piac ismét magasabb árakat tesztelt, ám a raktárak feltöltése után már nem volt valós igény és a jegyzések a londoni fémtőzsdén (LME) az alumínium esetében visszaestek a tonnánkénti 1350 dollár környékére. Róna Gábor szerint ha marad ez az árszint, akkor újabb kohóbezárásokkal kell számolni, túlnyomórészt az energiapiaci szempontból amúgy is érzékeny amerikai térségben. Ott ahhoz, hogy egy áramár-emelkedés ne okozzon veszteséget az iparágnak, legalább 100-150 dollárral magasabb alumíniumárak szükségesek.
A színesfémpiacnak az Enron-csőd sem tett jót. Azon túl ugyanis, hogy az energiapiac egy óriása ment tönkre, az Enron tulajdonosa volt egy meghatározó fémipari brókercégnek is. Mindezeket alapul véve tartós áremelkedésre csak akkor lesz kilátás, ha a fizikai kereslet megélénkül, ennek azonban a globális gazdasági helyzet egyelőre még nem teremt megfelelő alapot - vélekedik több elemző is. Erre legkorábban az év második felében nyílhat lehetőség.
A nemzetközi fejlemények természetesen belföldön is éreztették hatásukat. Róna úgy véli, hogy idén már az 1is eredmény lenne, ha a cégek a tavalyi eredményüket produkálni tudnák, ám valószínűbbnek tart egy kismértékű visszaesést. A helyzetet többek között az is nehezíti, hogy az elmúlt évben több kisebb öntöde is alakult, aminek következtében hulladékhiány jött létre a belföldi piacon. Ez ma már az árakban is megmutatkozik, mivel hulladék alumíniumot rendszerint a tőzsdei jegyzés 85-95 százalékáért lehet lekötni, ám jelenleg ez a szint 90-97 százalékra emelkedett. A borúlátó előrejelzéseket látszik alátámasztani az is, hogy a meglehetősen hideg december miatt a hulladék-árualap is lecsökkent. Emellett az sem valószínű, hogy a legnagyobb felvásárló, az építőipar növelné keresletét, ugyanis egyre több helyettesítő terméket használnak, így többletigény alig-alig jelentkezik.
Á. A.
