BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gyümölcsösökben még nem okoztak nagyobb károkat a fagyok

Az idei gyümölcstermésre vonatkozó általános következtetéseket egyelőre korai lenne levonni az elmúlt hetek meglehetősen hideg időjárása után. A fák, illetve szőlők ilyenkor „mélynyugalmi" állapotban vannak, így - legalábbis a jó fekvésű és jó kondíciójú ültetvényeket - szinte bizonyosan nem érte jelentős fagykár - tájékoztatta lapunkat Lux Róbert, a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács főtitkára. A terméktanács idén több gyümölcsből is kiemelkedően jó termésre számít.

2002. január 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Esetenként túlzóak és általánosítóak azok a kijelentések, amelyek szerint a hazai gyümölcsösökben jelentős fagykárok keletkeztek az elmúlt hetek rendkívül hideg időjárása következtében. Egyes helyeken, elsősorban a rossz kondíciójú, valamint a mély fekvésű területeken lehettek ilyen gondok - túlnyomórészt az őszibarack-ültetvényeken -, ám ez jelenleg nem országos probléma. Lux Róbert szerint egyébként a piaci viszonyokat befolyásoló fagykárokról május előtt aligha lehet végleges képet kapni.
A mostani „mélynyugalmi" állapotban már csak azért sem lehetnek megalapozottak a vélemények, mert a rügyek fejlődése még meg sem indult. Kétségtelen, a hideg néhol olyan mértékű volt, hogy ebben a stádiumban okozott károkat, ám egyéb súlyosbító körülmények - például ónos eső - idén nem fordultak elő; nagy veszteségeket a jelentősebb termőterületekről és borvidékekről sem jelentettek a gazdák.
A múlt évi tavaszi fagyoknak s a gyengébb termésnek köszönhetően - amikor is pihentek a fák - idén nagyon gazdag virágzásra számítanak a gazdaságokban. Emellett, ha a kötődés is megfelelő lesz, az alma, a körte, a meggy, a cseresznye és a kajszi esetében akár kiemelkedően jó termésre lehet számítani.
Hasonlóan vélekedett Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkárhelyettese. Szerinte sem országos problémáról van szó, elsősorban a mélyebb fekvésű területekről jelentettek fagykárokat, de például a szekszárdi borvidéken is tapasztaltak veszteségeket. Ezek mértékéről azonban csak március közepén lehet érdemben nyilatkozni. Módos Ernő, a Szekszárdi Hegyközség választmányának tagja sokkal borúlátóbb volt - az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy szerinte egyes ültetvényeken a rügyek 50-80 százaléka elfagyott.
A tavaszi fagyok lényegesen veszélyesebbek, hangsúlyozta Horváth, mivel a téliek szinte kizárólag a rosszabb kondíciójú területeken okoznak bajokat, sőt ezek nagy részét metszéssel orvosolni lehet.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet