BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tavalyinál nagyobb a hagymatermés, ám gyenge a minőség

A hagyma betakarításával az országban már mindenhol végeztek; a terméktanács és az Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet (AKII) adatai szerint összesen 147 ezer tonnányit szedtek fel. A tavalyi volument lényegesen meghaladó össztermés ellenére nem túl jó a helyzet az ágazatban, mivel a magról vetett hagyma minősége gyenge, olyannyira, hogy a betárolt mennyiség egy része biztosan eladhatatlanná válik. Ezért a terméktanács hamarosan elnökségi ülést tart arról, hogy milyen formában kérjen segítséget az agrártárcától.

2001. november 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idei szezonban összesen 5400 hektáron vetettek hagymát az országban. Szakmai körökben korábban úgy vélték, hogy erről a területről mintegy 150 ezer tonnás termést lehet betakarítani, ami lényegesen meghaladja majd a tavalyi 90 ezer tonnát. A felszedett mennyiség igazolta a becsléseket: 147 ezer tonnányi lett - tájékoztatta lapunkat Füleki László, a Hagyma Terméktanács titkára. Ennek ellenére korántsem kedvező a helyzet az ágazatban, ugyanis a magról vetett hagyma minősége a szeptemberi esőzések miatt meglehetősen gyenge, így bizonytalan, hogy az eltárolt termésből mennyi lesz piacképes. Különösen a Jászságban okozott gondot a csapadékos időjárás, ott volt olyan termelő, aki fel sem szedte a hagymát. A minőség csak a dughagymáról szaporított termés esetében volt jó, s egyelőre csupán ezen tételekből tudtak exportálni. A szállítások gyengeségét az AKII jelentése is alátámasztotta, amely szerint a kivitel meglehetősen lassan indul be; Makó térségéből eleddig 20 kamionnyi vöröshagymát szállítottak Németországba.
A terméktanács november 15-én tart elnökségi ülést, s akkor vélhetően kéri majd a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium segítségét. Erre Füleki szerint azért is szükség van, mert jelenleg a felvásárlási árak a folyó szezonra megállapított kilogrammonkénti 22,4 forintos intervenciós ár alatt vannak, s már az önköltséget sem fedezik. (Az AKII-információ alapján egyébként a kelet-közép-európai országokban továbbra is Magyarországon a legalacsonyabb a vöröshagyma termelői ára.) A termelők szempontjából a nagybani piacokon sem sokkal jobb a helyzet; a szezon közben megindult árcsökkenés rövid stagnálás után a múlt hónapban folytatódott. A nagybani piacok mindegyikén lehet kilogrammonként 30 forint alatti áron vöröshagymát vásárolni, de az ország középső és északi részén 26 forint körüli a jellemző ár, míg Szegeden 20-25 forint.
Némi áremelkedés csak az export esetében volt, a külföldi vevők általában az árajánlataikat az egy hónappal ezelőtti, kilogrammonkénti 0,22-0,25 márkáról 0,26-0,28 márkára emelték - de csak a legjobb minőségű vöröshagyma esetében -, vélhetően azért, mert a kiadós csapadék miatt Nyugat-Európában is gyengébb lett a vártnál a minőség.
Á. A.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet