Ahogy az első félév, úgy szeptember után sincs okuk panaszra a Budapesti Árutőzsde vezetőinek. Az első kilenc hónapban a gabona- és a devizaszekció is jól muzsikált, igaz, a hússzekció környékén alig tapasztalni életjeleket. A gabonapiacon szeptember végéig 73,4 milliárd forint forgalmat regisztrált a tőzsdei adminisztráció. Ennek alapján - Bánhidi szerint - ma már bizonyosan állítható, hogy az üzletmenet elmarad majd a tavalyi teljes évi közel 135 milliárd forinttól. Ennek ellenére az ügyvezető igazgató derűlátó, mivel várakozásaik szerint év végére az összforgalom meghaladja majd a 1997. évi 95 milliárd forintot, ami a BÁT történetének második legjobb éve volt. Az említett összeg egyébként 11 196 üzletet takar, amelynek legnagyobb része, 10 173 kötés a búza- és kukoricapiacon jött össze. A devizaszekcióban ugyancsak folytatódott az év eleje óta tartó növekedés. A 543,2 milliárd forintnyi háromnegyed éves üzletmenet ugyan elmarad a tavalyitól, ám Bánhidi itt is optimista. A sávszélesítés óta ugyanis újabb erőre kapott a szekció; az idei csúcshónapok - május és június - után ugyan lanyhult az üzletmenet, azonban az azóta eltelt időszakban a korábbiakhoz képest így is magasabb az átlagforgalom, ami arra enged következtetni, hogy ebben az évben meghaladja majd a tavalyit.
A pénzügyi szekcióban nemrégiben bevezetett opciós piaccal kapcsolatban Bánhidi megjegyezte, hogy eddig nem volt élénk az üzletmenet, ez viszont betudható annak is, hogy a befektetőknek, s elsősorban az árfolyamkockázataikat csökkenteni szándékozó kis- és közepes vállalatoknak még meg kell ismerniük ezen „biztosítási” lehetőséget. Ezen túlmenően egyébként a BÁT vezetősége az említett két szekcióban idén már nem kíván új terméket bevezetni. Egyelőre igaz ez a hússzekcióra is, amelyet szinte mesterségesen tartanak életben. Kötések csupán elvétve születnek, ezért a tőzsde vezetősége vizsgálja, hogyan lehetne felfuttatni az üzletmenetet - ám konkrét tervet még nem dolgoztak ki.
Bizonytalan a kőolajkontraktus bevezetése. A terrortámadások után ugyanis a New York-i kereskedelmi tőzsdével (NYMEX) folytatott tárgyalások vélhetően elhúzódnak, mivel az amerikaiak előbb saját soraikat szeretnék rendezni. Az elmúlt hetekben azonban többször is jelezték, hogy az említett események nem változtattak elképzeléseiken.
Á. A.
