Szerdán az OPEC-tagállamok kőolajáraiból képzett szabadpiaci átlagár 20 dollár alá, 19,65 dollárra esett. Ennek kapcsán olyan pletykák kaptak lábra, hogy a kartell olajminiszterei a hét végén rendkívüli ülést tartanak Bécsben. Ezt ugyan OPEC-hez közeli források nem erősítették meg, ám a hírek nyomán tegnap szinte folyamatosan emelkedett az Európában irányadó északi-tengeri Brent nyersolaj jegyzése.
Tegnap csaknem 4 százalékkal, 22,35 dollárra emelkedett a Brent nyersolaj ára, miután olyan hírek terjedtek el a kőolajpiacokon, hogy a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) a hétvégén válságtanácskozást tart, mert a tagállamok szabadpiaci áraiból képzett kosárár kétéves mélypontra, 19,65 dollárra zuhant a keddi 20,30 dollár után. A tanácskozással kapcsolatos információt Ali Rodriguez, az OPEC főtitkára nem erősítette meg, csupán annyit nyilatkozott a Reutersnak, hogy a felelős miniszterek napi kapcsolatban vannak. Elemzők ennek ellenére úgy vélik, hogy a szervezet visszafogja majd a kitermelést annak érdekében, hogy az olajár ismét megkapaszkodjon a tagállamok egymás közötti megállapodásában rögzített hordónkénti 22–28 dollár közötti sávban. Ezzel kapcsolatosan azonban a szaúdi olajminiszter úgy nyilatkozott, hogy Szaúd-Arábia – az OPEC-en belüli legnagyobb termelő – nem szívesen csökkentené ebben az évben immár negyedszer termelését az árak megtámogatása érdekében.
Londoni elemzők ennek ellenére úgy látják, hogy a piacon rendkívül ideges a hangulat, ezért az OPEC vélhetően mégiscsak tanácskozik majd. Az elhangzott nyilatkozatok tükrében azonban kétséges, hogy a megállapított kvótánál ma is napi 1,4 millió hordóval több olajat kitermelő OPEC-országok valóban önmérsékletet tanúsítanak majd, s a jelenleginél kevesebbet szállítanak a világpiacra.
(NAPI)
