Friss zöldség és gyümölcs forgalmazására akar új értékesítési formát, agrárbörzét létrehozni a Szabolcsi Első Magyar Argárbörze Szövetkezet (SZEMA) - mondta el lapunknak Kovács István a SZEMA alapítását kezdeményező Primom Alapítvány vezetője.
A kereskedési rendszert hollandiai és belga mintára szeretnék kialakítani, így az amszterdami virágtőzsdén is alkalmazott veiling módszer alkalmazásával lehetne licitálni az árura. Eszerint egy maximumárról indul a tételek kínálata, amit az árverés során folyamatosan csökkentenek. A résztvevők a szokásos, még elfogadható ár helyett így a már elfogadható árnál állítják meg a negatív licitet.
A tervek szerint mindig az aznap beszállított árura lehetne üzletet kötni. Kovács elmondta, hogy az egyes tételek minőségi besorolásánál a nyugat-európai előírásokat veszik majd alapul. A szervezők egyébként a régió termelőire számítanak, erre utal az is, hogy eddig elsősorban szabolcsi gazdák léptek be a szövetkezetbe. Ez utóbbira azért van szükség, mert csak SZEMA-tagok ajánlhatják majd fel megvételre áruikat.
A börze beindításához a becslések szerint (a licitnek helyet adó épülettől függően) mintegy 270 millió forintra lesz szükség, amit részben saját forrásból, részben pályázatok útján nyert pénzből szeretnének előteremteni - a SZEMA a közelmúltban már elnyert 70 millió forint PHARE-támogatást.
A rendszer technikai hátterének biztosítása jelenleg is zajlik, ám az még nem dőlt el, hol tartják majd az árveréseket. Kovács erről azt mondta, hogy több nyíregyházi telephely is szóba jöhet. A kereskedés kezdete egyébként alapvetően a börzeépület megszerzésének időpontjától függ.
Á. A.
