A New York-i kereskedelmi tőzsde (NYMEX) a napokban beindította saját Brent nyersolajkontraktusát (NAPI Gazdaság, 2001. szeptember 6., 15. oldal), amelynek alapján elméletileg a Budapesti Árutőzsde (BÁT) előtt is megnyílhat az út egy hasonló kontraktus kialakítására. Korábban a BÁT képviselői az International Petroleum Exchange (IPE) vezetőit próbálták rávenni arra, hogy Budapesten is lehessen Brentre vagy Brenthez hasonló kontraktusra üzletet kötni. Az angolok azonban kikosarazták a magyarokat, ezek után a BÁT a NYMEX-szel vette fel a kapcsolatot. Így viszont már csak a New Yorkban forgalmazott WTI, illetve ahhoz hasonló kontraktus kialakítása jöhetett szóba. Az amerikaiak meglehetősen készségesek voltak ez ügyben, ám a konkrét bevezetés egyelőre várat magára.
Kovács Attilának, a BÁT elnökének reményei szerint a közeljövőben felgyorsulnak az események, s hamarosan a magyar árutőzsdén is lehet majd üzletet kötni kőolajra. Azt sem tartja kizárhatónak, hogy a NYMEX-en keresztül mégis lehet majd Budapesten Brentre kereskedni, ám a BÁT most elsősorban egy nagy likviditású kőolajkontraktust szeretne elindítani, s ennek teljesen megfelelne a WTI. Egyelőre ugyanis kérdéses a NYMEX Brent kontraktusának jövője, ám ha sikeresnek bizonyul, akkor a BÁT is szívesen elindítana egy hasonló terméket, amennyiben lehetősége nyílik rá.
Ábrahám Ambrus
