Ebben az évben a Leader+ vidékfejlesztési program keretében három pályázatot is elnyert a 2005-ben alakult Kis-Duna menti Civil Szervezetek Szövetsége. A közösségi kezdeményezések célja a települések összefogásán túl a turizmus kiépítése a ráckevei kistérségben. A szövetség 330 civil szervezetet fog össze, amelyek közül 90 hivatalos tag, a többi jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet. Az eddigi tapasztalatok szerint a mind felépítését, mind működését tekintve sikeres szövetség számos nagyszabású rendezvényt bonyolított le. Az egyik legnépszerűbb az Ászok Fesztivál, amely a természetbarátokat hozza közelebb egymáshoz. Az Apajon szervezett nyugdíjas-találkozón 250 környékbeli nyugdíjas vett részt. Idén júniusban először rendezték meg a Hal-víz napot Dömsödön. E programokkal a civilek fő célja a kistérség településeinek, lakosságának összekovácsolása, nem utolsósorban pedig a hagyományteremtés. A szövetség kiemelten támogatja a környezetvédelmet és aktívan részt vesz a Duna-ág víztisztítási programjában.
A ráckevei kistérséget 17 csatlakozott település alkotja, mindegyik tagja a Leader+ akciócsoportnak. A Kis-Duna menti Akciócsoportot rajtuk kívül tizenhét civil szervezet és tizenhét vállalkozó alkotja. Molnár Pál, a szövetség és az akciócsoport elnöke szerint a kistérség adottságai kitűnők, hiszen Budapest közelsége és a lenyűgöző természeti táj kellő alapot ad annak az elképzelésnek, amely szerint a térség fejlesztésének kulcsa a turizmus fellendítése. Idén a Leader+ keretében az akciócsoport három AVOP-pályázatot nyert el. Régi álmuk vált valóra a Sziget Maraton projekt megvalósításával, amelyre csaknem 2,3 millió forintot kaptak. Az augusztus 18-án megrendezendő esemény iránt nagy az érdeklődés, hiszen a hagyományos versenyszámok mellett számos családi program is várja a látogatókat. A futók öt település érintésével teljesítik a távot: Szigetszentmártonról indulva Szigetcsépen, Szigetújfalun, Ráckevén és Tökölön keresztül a kiindulási pontra visszaérve szakíthatja át a győztes a célszalagot. A program nem titkolt célja, hogy általa hagyományt teremtsenek. Az idegenforgalom fellendítésén túl a közös szervezés erősíti a települések közötti együttműködést.
A természeti értékek mellett a kistérség további sajátossága, hogy településein számos nemzetiség él együtt békésen. Jó példa erre Szigetcsép, ahol a lakosság 60 százaléka német és szerb ajkú. Mindemellett szinte egyedülálló, hogy a 20 településnek összesen 40 testvérvárosa van. Mivel ezek a városok nem „ismerik” egymást, az akciócsoport projektet dolgozott ki egy találkozó megszervezésére, amellyel szintén sikerük volt: több mint 2,5 millió forintos támogatást kaptak a megvalósításhoz. A jövőre tartandó rendezvényre az egymástól távoli települések civil szervezeteit hívják meg, amelyek egy konferencia keretében bemutatják tevékenységüket. A Kis-Duna menti Akciócsoport célja a begyűjtött információkból egy nyomtatott és cd formában megjelenített adatbázis létrehozása.
A harmadik pályázaton az előző két projekt megvalósításához szükséges marketingtevékenységre nyertek el majdnem hárommillió forintot. Az idei sikereknek köszönhetően a szövetség a jövőben is folytatni kívánja pályázati tevékenységét, az eddigi tapasztalatok felhasználásával. Molnár Pál úgy látja: a civil szervezetek számára ez az egyetlen lehetőség a fejlődésre.
