BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Van, ahol az áfakulcsokat bővítenék

Háromkulcsos áfarendszer bevezetését tervezi az alakulóban levő cseh kormány vezető ereje, a szociáldemokrata párt.

2013. december 9. hétfő, 11:11

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az új cseh kormány háromlépcsős áfarendszert kellene bevezessen, amelyek közül a legalsó a gyógyszereké lenne - közölte tegnap esti televíziós interjújában a miniszterelnöki poszt várományosa, a szociáldemokratákat (CSSD) vezető Buhuslav Sobotka. A baloldali párt ezzel szeretné pótolni az egészségügy hiányát, amit a páciensek egyes, jelenleg kötelező pénzügyi hozzájárulásának megszüntetése okozna - ez fontos pontja volt a CSSD választási kampányának.

Jelenleg két áfakulcs van, 21 és 15 százalékos, és bár az új kulcs nagyságát nem volt hajlandó megadni Sobotka, ez várhatóan 5 százalék körül lehet. Annyit azonban elárult, hogy mind mértéke, mind érvényességének köre a koalíciós partnerekkel, az ANO-val és a kereszténydemokratákkal való megállapodástól függ - írta a CTK cseh hírügynökség.

A leendő kormányfő szerint az egészségügyet a drámai mértékű áfaemelésekkel hozta lehetetlen helyzetbe az előző, jobbközép kormány, most ezt szeretnék visszafordítani. Emellett növelni tervezik egyes társadalmi csoportok, mint a gyermekek, a nyugdíjasok és a munkanélküliek egészségbiztosításának állami támogatását. Azonban mivel ehhez adóemelésre lenne szükség, a szociáldemokraták koalíciós partnerei ellenzik.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet