Az új típusú, kétdimenziós adatmátrixos vonalkóddal ellátott adójegyek alkalmazásától a dohánytermékek jobb nyomon követhetőségét várja a hivatal és a hamisított vagy ellopott termékek is könnyebben kiszűrhetőek lesznek. Az adatmátrixos vonalkód előnye, hogy kisebb, mint a hagyományos és jóval több adat tárolására alkalmas. Emellett nagyobb a \"sérüléstűrése\", mivel a tárolt információ a kód töredékéből is leolvasható.
Ellenőrzés során egy bluetoothos vonalkód-leolvasóval helyben megállapítható lesz a dohánytermékek minden fontos adata. Például egy doboz cigarettáról az, hogy mely gyártó mikor csomagolta (helyezte fel az adójegyet), mi az adójegy sorszáma, a termék neve, mekkora a fogyasztói csomagolásban található mennyiség, továbbá a termék adótartalma és kiskereskedelmi ára.
A változások közé tartozik az is, hogy adójegyek készletváltozásáról napi adatszolgáltatási kötelezettséget ír elő a rendelet. A gazdálkodóknak − hangsúlyozottan adójegy-felhasználókról van szó − az első napi adójegykészlet-változásról való adatszolgáltatás elküldése előtt 15 munkanappal be kell majd jelenteniük a NAV-nak, hogy az egyes dohánytermékeiket milyen globális áruazonosító számmal (GTIN szám) látják el, vagy ha GTIN számot nem alkalmaznak, akkor ennek hiányában egyedi termékazonosító számot (VP termékazonosító) kell kérniük a vámhatóságtól. Az ehhez szükséges nyomtatványkitöltő program a következő két hét során megjelenik majd az NAV honlapján.
Az igénylést követő 5 munkanapon belül a hatóság kiadja a kért VP termékazonosító számokat. A későbbiekben ezek feltüntetésével kell majd az adójegy-felhasználásról szóló − adójegysorszámokat tartalmazó − napi elektronikus jelentéseket elküldeniük a NAV-hoz.
Az új, júliustól működő számítógépes adatbázis mind a gazdasági szervezetek, mind a hatóságok számára hasznos gazdasági elemzések, előrejelzések készítésére is alkalmas lesz, de a körözött adójegyek kiszűrését is segíti majd. A rendszer a szeszes italoknál 2008 óta alkalmazott zárjegyek készletváltozásának bejelentéséhez hasonlít. A korábban igényelt, régi típusú adójegyek felhasználására 2012. június 30-ig lesz lehetősége az adójegy-felhasználóknak. A fel nem használt régi típusú adójegyek visszaszolgáltatása után az adójegy-felhasználók fizetésikötelezettség-csökkentési kérelemmel élhetnek azok adótartalma tekintetében.
