BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszűnik az átalányadó Romániában

Október elsejétől megszűnik a kis és közepes vállalatokat sújtó minimáladó Romániában - döntött szerdai ülésén a kormány.

2010. szeptember 29. szerda, 19:51

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az év utolsó napjáig minden vállalkozás a harmadik negyedévben elért profitja után fizeti az adót - jelentette be Emil Boc kormányfő.

Hozzátette: 2011 január elsejétől az újragondolt átalányadó egyes ágazatokban várhatóan visszatér majd.

A minimáladó eltörlése a jövő évi költségvetésben érezteti majd hatását, mértéke várhatóan meghaladja majd az egy milliárd lejt (egy euró 4,26 lej)  - figyelmeztetett Gheorghe Ialomitianu pénzügyminiszter.

A tárcavezető szerint a minisztérium egy hónapnyi időt kapott arra, hogy kidolgozza a januártól életbe lépő új átalányadót.

A román kormány 2009 május elsejétől, negyedévenkénti átalányadó fizetésére kötelezi a kis-és középvállalatokat (kkv) függetlenül attól, hogy az adóalany nyereséges-e vagy sem.

A rendelet az adónem mértékét a cégek bevételének függvényében, sávosan állapítja meg:

a minimális átalányadó 2200 lej, ezt azoknak a vállalkozásoknak kell fizetniük, amelyek éves bevétele nem éri el az 52 ezer lejt. Legtöbbet, 43 ezer lejt azok fizetnek akiknek bevétele meghaladja a 129 millió lejt.

Gheorghe Pogea akkori pénzügyminiszter azzal indokolta az új adónem bevezetését, hogy számos cég papíron veszteséget mutat ki pénzügyi éve végén, elkerülve adókötelezettségét, miközben valójában hatalmas profitra tesz szert.

Az átalányadó azonban nem hozta a várt eredményeket, a hivatalos adatok szerint ugyanis az új teher bevezetése nem egészen másfél év alatt több, mint 100 ezer cég bezárásához vezetett.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet