A román kormány megszüntette a kkv-k kedvezményes adózását, ami lehetővé tette, hogy a legfeljebb 100 ezer eurós éves forgalmat lebonyolító és maximum kilenc alkalmazottat foglalkoztató vállalkozók bevételük mindössze három százalékát fizessék be az államkasszába. Január 1-jétől ezek a kkv-k is a profitjuk után kénytelenek adót fizetni, amelynek mértéke 16 százalék.
Bár a határidő a napokban lejár, a bukaresti Ziarul Financiar körképéből kiderül, hogy mind az adóhatóságoknál, mind a vállalkozók körében teljes a káosz. A megszólaló illetékes személyzet szerint eddig semmilyen hivatalos központi értesítés nem érkezett ez ügyben, ezért a vállalkozó saját belátására bízzák a döntést. Bukarest egy másik körzetében viszont arra figyelmeztetnek mindenkit, hogy még a héten adják le a nyilatkozatot, ellenkező esetben a vállalkozókjelentős bírságra is számíthatnak.
A cégtulajdonosok viszont arra panaszkodnak, hogy arról sem kapnak tájékoztatást, hogy milyen iratokkal és hova forduljanak. A kkv-tulajdonosoknak a 010-es számú nyilatkozatot kell kitölteni, amelyet a cégbejegyzés szerinti adóhatóságoknál kell leadni - tájékoztatta lapunkat Lax Ilona, kolozsvári könyvelő. A hatályos törvények szerint erre 30 nap áll rendelkezésre, amely január 31-én lejár. A határidő elteltével az adóhatóság 120 lejtől 500 lejig (29-122 euró) terjedő bírságot is kiszabhat a mulasztó vállalkozóra - figyelmeztet Lax.
A hivatalos statisztikai adatok szerint közel 450 ezer kkv működik Romániában, ezek forgalmának háromszázalékos adóztatása 2009-ben több mint 90 millió eurót hozott az államkasszába.
