A gyorséttermi élelmiszerek, édességek, szénsavas üdítők, csipszek és mindazok a termékek, melyek nagy mennyiségben tartalmaznak az egészségre káros összetevőket - sót, cukrot, zsírt és mesterséges adalékokat - a szeszes italokra és a dohányárura kirótt szenvedélyadóhoz hasonlóan adókötelesek lesznek - jelentette be Cseke Attila, a bukaresti egészségügyi tárca vezetője.
A minisztérium honlapján nyilvános vitára bocsátott törvénytervezet szerint az új adót a forgalmazó, az importáló és a gyártó cégeknek kell majd fizetni, az így befolyt összegeket az egészségügyi tárca befektetésekre, egészségügyi programok finanszírozására, valamint gyógyszerekre és a betegellátás költségeire fordítaná. Várhatóan a kormány határoz arról, hogy pontosan mely élelmiszerek szerepelnek majd a listán, az adónem mértékét pedig a minisztérium és a vállalatok közötti tárgyalások döntik majd el - mondta Cseke. Az új adónemtől 3-4 milliárd lejes (0,7-0,9 milliárd euró) bevétel remél a szaktárca.
