BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milyen költségvetésre számítsunk jövőre?

A pénzügyi tárca 280 forintos euróval számolja a jövő évi büdzsét - derül ki a 2010-es büdzsé tervezési köriratából.

2009. július 21. kedd, 12:01

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szokott szeptember 30-ai dátummal szemben szeptember 8-án nyújtja be a kormány a 2010-es költségvetést, olvasható a PM honlapjára feltett a más minisztériumoknak készített tervezési köriratban. A PM nem adott ki külön makroprognózist a körirathoz - vagyis a korábbi pályával számolnak, amely jövőre 3,8 százalékos államháztartási hiányt céloz meg 0,9 százalékos GDP-csökkenés mindezt az MNB által jelzett 4,3 százalékos éves infláció mellett.

A minisztériumoknak nem kell további létszámcsökkentéssel tervezniük a költségvetésben - ugyanakkor idénhez hasonlóan nem lesz 13. havi bér a közszférában és béremelésre sem lesz központi keret - olvasható a most publikált köritarban, amely útmutatóul szolgál a tárcák számára a 2010-es költségvetésük megtervezéshez.

A körirat szerint a takarékosság jegyében a külső személyi juttatásokat minimálisra kell csökkenteni. Jövőre az esetleges elbocsátásokra már nem képeznek külön tartalékot - eddig a leépítések költségeit nem a tárcáknak kellett kigazdálkodni - ez újabb adta arra, hogy a központi közigazgatásban a létszám a jelenlegi szinten maradhat. A bérköltségek kiszámításnál már elfogadott adótörvények szerint kell számolni, vagyis az öt százalékkal kisebb tb-járulékkal, illetve a megváltozott szja táblával. A körirat emlékeztet arra, hogy jövő januártól a tételes egészségügyi hozzájárulás is megszűnik.

A költségvetési tervezésben továbbra is megmarad az óvatosság - a bevételek óvatos tervezésre figyelmezteti a tárcákat a PM illetve utal arra, hogy továbbra is megmarad a fejezeti tartalékok rendszere, amely fedezetett nyújthat az esetleg elmaradó bevételekre.

A köriratban a 2010-2013-as időszakra 280,7 forintos euróval kell számolni a nemzetközi kötelezettségeket - ez nem jóslat, hanem technikai tervezési szám. Ezzel az árfolyammal kell tervezni az uniós támogatások lehívásnál, de az ország tagdíjfizetésekor is illetve az adósságszolgálati kiadásokat.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet