A szokott szeptember 30-ai dátummal szemben szeptember 8-án nyújtja be a kormány a 2010-es költségvetést, olvasható a PM honlapjára feltett a más minisztériumoknak készített tervezési köriratban. A PM nem adott ki külön makroprognózist a körirathoz - vagyis a korábbi pályával számolnak, amely jövőre 3,8 százalékos államháztartási hiányt céloz meg 0,9 százalékos GDP-csökkenés mindezt az MNB által jelzett 4,3 százalékos éves infláció mellett.
A minisztériumoknak nem kell további létszámcsökkentéssel tervezniük a költségvetésben - ugyanakkor idénhez hasonlóan nem lesz 13. havi bér a közszférában és béremelésre sem lesz központi keret - olvasható a most publikált köritarban, amely útmutatóul szolgál a tárcák számára a 2010-es költségvetésük megtervezéshez.
A körirat szerint a takarékosság jegyében a külső személyi juttatásokat minimálisra kell csökkenteni. Jövőre az esetleges elbocsátásokra már nem képeznek külön tartalékot - eddig a leépítések költségeit nem a tárcáknak kellett kigazdálkodni - ez újabb adta arra, hogy a központi közigazgatásban a létszám a jelenlegi szinten maradhat. A bérköltségek kiszámításnál már elfogadott adótörvények szerint kell számolni, vagyis az öt százalékkal kisebb tb-járulékkal, illetve a megváltozott szja táblával. A körirat emlékeztet arra, hogy jövő januártól a tételes egészségügyi hozzájárulás is megszűnik.
A költségvetési tervezésben továbbra is megmarad az óvatosság - a bevételek óvatos tervezésre figyelmezteti a tárcákat a PM illetve utal arra, hogy továbbra is megmarad a fejezeti tartalékok rendszere, amely fedezetett nyújthat az esetleg elmaradó bevételekre.
A köriratban a 2010-2013-as időszakra 280,7 forintos euróval kell számolni a nemzetközi kötelezettségeket - ez nem jóslat, hanem technikai tervezési szám. Ezzel az árfolyammal kell tervezni az uniós támogatások lehívásnál, de az ország tagdíjfizetésekor is illetve az adósságszolgálati kiadásokat.
