Az országgyűlés kedden kezdi el tárgyalni a jövő évi adótörvényeket, és a külön előterjesztésként benyújtott vagyonadót is. Ez utóbbit 2010. január 1-től vezetné be a kormány, ezzel megadóztatná az ingatlanokat, a nagy teljesítményű autókat és a vízi- és légi járműveket.
A kormány a vagyonadótól 40-50 milliár forintos pluszt remél, az eho ( egészségügyi hozzájárulás) eltörlése pedig hozzávetőlegesen 60 milliárd forintos költségvetési bevételkiesést jelentene. Az MTI értesülései szerint a két törvény éppen ezért szerepel egy törvényben, mert ha elbukik a vagyonadó, akkor nem lehetséges az eho eltörlése.
A vagyonadót illetően a Pénzügyminisztérium jövő héten folytatja az egyeztetéseket az MSZP-vel és az SZDSZ-szel. A két párt igazságtalannak tartja az adó jelenlegi formáját, miszerint csak 30 millió forint értékű ingatlan után kellene adózni. A szocialisták többek közt azt szeretnék elérni, hogy ne csak külön-külön vegyék figyelembe az ingatlanok értékét, hanem azok adódjanak össze. Így például ha valakinek van két 15 milliós lakása, az is fizessen vagyonadót.
Az SZDSZ azt is szorgalmazza, hogy a központosított adó helyett inkább helyi, az önkormányzatok által beszedhető adót hozzanak létre, azaz a vagyonadót le lehessen vonni a személyi jövedelemadóból.
