BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebb jár majd a képviselőknek?

Megszűnne a költségtérítés, és az önkormányzatok is karcsúbbak lehetnek a jövőben - feltéve, hogy az ezt célzó törvénymódosító javaslatokat megszavazza a Tisztelt Ház.

2009. május 15. péntek, 13:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Göndör István, MSZP-s képviselő, alkotmányt is módosító törvényjavaslatának elfogadásával a jövőben megszűnne a képviselők költségtérítése, az azt felváltó javadalom a magánszemélyekkel azonos módon, az szja-szabályok szerint adózna - írja az InfoRádió. Az új szabályok szerint a képviselők pótlékának mértéke attól függene, hogy milyen messze laknak Budapesttől, lakhatási támogatást pedig a vidéki képviselők kaphatnának a havi alapdíj 50 százalékának megfelelő összegben, ennek mai összege egyik esetben sem nőne.

A jövőben költséget csak számla ellenében lehetne elszámolni, az szja-adóbevallásban. A javaslat a mai szinten rögzíti a képviselői nyugdíjak sorsát is, kimondaná, hogy az alapdíjból és a pótdíjból álló tiszteletdíj nyugdíjjárulék-alapot képez.

Göndör István javaslatának parlamenti elfogadásához az MSZP-nek meg kell szereznie a Fidesz támogatását, hiszen a frakcióvezető-helyettes a kétharmados többséget igénylő, a képviselők tiszteletdíjáról, költségtérítéséről, kedvezményeiről szóló törvény címét, rendelkezéseit, és az Alkotmányt is módosítaná. Emellett módosulna az szja-törvény is.

Az MSZP azt is kezdeményezi, hogy az önkormányzatok saját hatáskörükben csökkentsék cégeik igazgatótanácsainak és felügyelőbizottságainak létszámát, illetve a tagok tiszteletdíját - mondta Gy. Németh Erzsébet, a párt országgyűlési képviselője. A szocialista politikus átlagosan 15 százalékos tiszteletdíj-csökkentést javasol, amely ugyanakkora mértékű, mint a miniszteri fizetések csökkentése. Az Országgyűlés hétfőn szavaz a miniszteri fizetések csökkentéséről szóló törvényjavaslatról.

Gy. Németh elmondta: kétharmados jogszabályról lévén szó, kevés esélyt látnak módosítására, de nem tettek le arról, hogy ezt a kérdést törvényben rendezzék. Addig is azt kérik az önkormányzatoktól, hogy saját hatáskörükben járjanak el.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet