A Napi Gazdaság cikke
Az idén korábban ébredtek azok a magánszemélyek, akik adót igényeltek vissza az APEH-től. A május eleji bevallási adatok alapján az egy évvel korábbihoz képest időarányosan 80 ezerrel többen nyújtották be személyi jövedelemadó-bevallásukat, aminek folyományaként tízmilliárd forinttal, 49 milliárd forintra nőtt a visszaigényelt adó összege - mondta Mogyorósiné Gábor Hajnalka, az APEH elnökhelyettese a hivatal tegnapi tájékoztatóján.
Összességében azonban szinte bizonyosan kevesebb lesz az idén a visszaigénylések összege, mivel a jogszabályi változások miatt folyamatosan szűkül a kedvezmények köre. Az adóhatóság május 20-áig még másfél millió jövedelemadó-bevallást vár az önbevallóktól az eddig beérkezett vagy beérkezettnek tekinthető 2,1 millión felül. Utóbbi körbe tartoznak az egyéni vállalkozók és az adószámos magánszemélyek, akiknek már február 25-éig be is kellett nyújtaniuk a bevallásukat, és ide sorolhatók azok is, akik az egyszerűsített bevallás mellett döntöttek. Ők 295 ezren vannak - a hatóságtól múlt péntekig megkapott elkészített bevallást május 20-áig kell aláírva visszaküldeniük.
Az idén először arra is lehetőségük lesz a jövedelemadó-bevallóknak, hogy részletfizetést kérjenek a hatóságtól. A kikötés annyi, hogy a befizetendő adó nem lehet több százezer forintnál, és azt legfeljebb négy egyenlő részletben, négy hónap alatt kell megfizetni. Eddig ötezren kértek ilyen haladékot, ám valószínűleg ennél nagyobb lesz a kör. A legtöbb kérelem minden bizonnyal a bevallási határidő lejártakor érkezik majd be, hiszen az a jellemző, hogy akik visszaigényelnek, azok korán, akik befizetnek, azok pedig az utolsó pillanatban nyújtják be bevallásukat.
