Megkezdődött az adótörvények általános vitája a parlamentben, miután az országgyűlés ismét napirendre tűzte a március közepén benyújtott, majd napirendről levett javaslatot. A változások nyomán az idén csak adóátrendezésre lehet számítani, érdemi lépések csak jövőre vagy még később képzelhetők el. Ennek tükrében a benyújtott javaslatból módosító indítványokkal a kormány kivenné azokat az elemeket, amelyek a 2010-es évekre vonatkoznak, s csak az marad benne, amit még idén hatályba kíván léptetni a kormány.
A lecsupaszított, 2009-es adóváltozásokat tartalmazó javaslatot két hét múlva szavazza meg az országgyűlés. A jövőre tervezett változtatásokat tartalmazó javaslatot pedig még a tavaszi időszakban be fogja nyújtani a kormány - mondta Oszkó Péter Pénzügyminiszter expozéjában.
A miniszter ismét elmondta: a kormány legfontosabb feladata most a foglalkoztatás helyzetének javítása, lényegében minden rendelkezésre álló forintot erre kíván fordítani a kormány. Ennek fényben például megmarad a magánszemélyeket terhelő különadó.
Ami szintén megmarad a korábban tervezett intézkedések közül, annak egyrészt az az oka, hogy talán ez mérsékelheti az elbocsátásokat, másrészt az, hogy ezt már betervezték a munkáltatók és munkavállalók egyaránt. A minimálbér duplájáig tervezett öt százalékpontos járulékcsökkentéstől nyilván könnyítést kíván nyújtani a kormány a munkáltatók számára, másrészt a beharangozott jövedelemadó sávhatár-kitolását már szinte mindenki betervezte a második félévtől.
