BUX 139052.60 1,04 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ha csal az állam, miért fizessek?

A kormányválság önmagában nem rontja az adómorált, csak az államba vetett bizalom gyengülése, az ugyanis rombolja az adózó és az állam közötti hallgatólagos szerződést. Többet fizetünk viszont, ha jön a hatóság.

2008. április 9. szerda, 09:35

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság írása

Egy magyarországihoz hasonló kormányválságnak önmagában még nem szükségszerű következménye az általános morál, az adófizetői hajlandóság romlása. Ha azonban ez a kormányba, összességében pedig az államba vetett bizalom romlásához vezet, az már mérhető hatást gyakorol a költségvetés egyenlegére - derül ki kutatásokból.

Ugyanakkor azt is hozzá kell tenni: az összefüggés leginkább a hosszabb ideig tartó válságok, bizalmatlanságok idején mutatkozik meg. Az adófizető és az állam viszonya egy bizalmi alapon megkötött szerződésként fogható fel: tudható, hogy a befizetett adót az állam megfelelően használja fel. Ha ez a bizalmi viszony meggyengül, akkor az adófizetők egyre kevésbé tartják majd erkölcstelennek, szabálytalannak az adó be nem fizetését.

Az Egyesült Államokban a kormányzatba vetett bizalom sokkal nagyobb hatást gyakorol az adómorálra, mint a félelem a lebukástól - állítja Győrffy Dóra, a debreceni egyetem adjunktusa egy, a Közgazdasági Szemlében megjelent tanulmányában. A tengerentúlon az adózók átlagosan egy százalékát ellenőrzik, és a figyelmetlenségből, buta hibákból adódó eltéréseket igen alacsony bírsággal sújtják, mert a cél a nagy csalások leleplezése.

Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy - maradva az állam és az adózó közti "szerződéses viszony" metaforájánál - az adómorált az is befolyásolja, hogy az adózót milyen mélyen vonják be az állami ügyekbe, azok alakulására mekkora hatása van. Ha az adóigazgatás, az állam működtetése, a befizetett adó felhasználása átlátható, az a morál erősödését vonja maga után.

Ezt egészíti ki az erőteljesebb közvetlen demokrácia intézménye: azaz erősebb a morál, ha egy vállalkozás, szektor, érdekképviseleti csoport nagyobb hatást gyakorol a törvényhozásra. Egy felmérés szerint - amely 26 rendszerváltó ország 6500 vállalkozásának megkérdezésén alapult - minél kevesebb befolyással rendelkezik egy vállalkozás a rá vonatkozó jogszabályok megváltoztatására, annál inkább adóelkerülésre, megvesztegetésre fordítja erőforrásait.Persze felmerülhet a kérdés: kik is azok, akik rontják az adómorált? Egy korábbi, a Tárki által készített, az adócsalásról és adóigazgatásról készített kutatás szerint a kis- és közepes vállalkozásoknak van a legtöbb lehetőségük és alkalmuk az adó elkerülésére.

A multinacionális vállalatok csalják el arányosan a legkevesebb adót - persze ez nem kizárólag annak tulajdonítható, hogy végletekig becsületesek. Egyrészt a szigorú számviteli fegyelem sok esetben nem is engedi a csalást, másrészt a multinacionális vállalatoknak van arra forrásuk, hogy legális módszereket találjanak az adóoptimalizálásra.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet