BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feleslegessé vált az APEH szolgáltatása

2008. március 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Eddig sem sokan éltek a lehetőséggel, hogy információkat kérjenek az APEH ingatlan-adatbázisából, ám a parlament hétfői döntése után lényegében feleslegessé is vált ez a szolgáltatás. A képviselők úgy határoztak, mégsem teszik kizárólagossá 2009-től a számított érték alapú ingatlanadót, márpedig az önkormányzatok bizonyosan a lakosságnak kisebb terhet jelentő megoldások közül választanak majd. Így nem lesz "macera" az adóalap meghatározásával, vagyis nem szükséges igénybe venni az adóhatóság nyilvántartását - holott azt épp a számított érték alapú ingatlanadózás miatt tették szélesebb körben elérhetővé. Az APEH adatai szerint január elseje óta negyven kérés érkezett be; azt nem lehet tudni, hogy ez hány ingatlant jelent, egyszerre ugyanis több paraméter is megadható. Az adatok lekérdezéséért a működtetést szabályozó rendelet szerint az önkormányzatoknak nem kell fizetniük, csak a társaságoknak és a magánszemélyeknek.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége saját sikerének tekinti a jogszabály megváltoztatását, miután masszív lobbitevékenységgel meggyőzte a képviselőket. A szövetség a megyei jogú városokat és a polgármester-képviselőket vette elsősorban célba. Azok az önkormányzatok, amelyek eddig is alkalmazták a számított érték alapú rendszert, nyilván megmaradnak majd mellette, azok azonban, amelyek területalapú adót vetettek ki, szinte bizonyos, hogy nem térnek majd át. Legfeljebb ha tíz önkormányzat gondolkozik el ezen - mondta Szmetana György, a TÖOSZ helyiadó-szakértője. Persze a bevétel nagyobb lenne, de a szakértő szerint kockázatai is vannak a módszernek. Nemcsak az a baj vele, hogy egyenként kell felmérni az ingatlanok értékét, hanem az is, hogy nagyon eltérő adómértékek alakulnának ki. A XI. kerületben például egy telek négyzetmétere után 240 forint adót kell fizetni, számított érték alapon ugyanez több mint háromezer forint lenne. Vagyis több mint tízszeresére nőne az adó, amit a gazdaság, az adófizetői szféra nem tudna elviselni. Szmetana szerint ez vagy bírósági eljárásokhoz vagy egyszerűen adóelkerüléshez vezetne: összességében viszont az a cél az adórendszerrel, hogy az adózók túlnyomó többsége önként megfizesse az adókat, és csak egy kis százalékot tegyen ki az adóelkerülők aránya.
A kisebb önkormányzatok nem is rendelkeznek olyan apparátussal, amely azt a költséges és bonyolult rendszert működtetni tudja, amit az értékalapú ingatlanadó megkövetel. Talán a nagyvárosok fel vannak készülve erre, de a többség biztosan nem - állítja Szmetana.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet