Sikeres volt a civil szervezetek többéves lobbija az egyszázalékos felajánlásokkal kapcsolatban. A jogszabály mára lényegében annyi kikötést fűz a felajánlás sikeréhez, hogy az adózóknak határidőre meg kell fizetniük a személyi jövedelemadót. Sem a határidő, sem a felajánlás módja nem zavarhatja már meg az idén azokat, akik rendelkezni szeretnének adójuk egy plusz egy százalékáról.
Tavaly még komoly kifogásokat fogalmaztak meg a civilek, mivel két határidőt is meghatározott a jogszabály az egy százalékok felajánlása során. Az egyik február 15., a másik május 20-a volt. Amellett, hogy értelemszerűen az egyéni vállalkozókra február, az önbevallókra pedig május vonatkozott, logikátlan volt a munkáltatóval elszámolók határideje. Ez ugyanis február 15-ére esett, ezzel szemben az érintettek jó részének akkor még fogalma sem volt arról, hogy mennyi is pontosan az adójának az egy százaléka.
A munkáltatónak ugyanis csak május 20-áig kell igazolást adnia az alkalmazottak után befizetett adókról, így a munkavállalók csak vaktában találgattak, mekkora összeget tett ki a havonta, adóelőleg formájában befizetett adó egy százaléka. Arról nem is szólva, hogy a civileknek kétszer kellett kampányolniuk a felajánlásokért: egyszer az egyéni vállalkozók, a munkáltatóval elszámolók és adószámos magánszemélyek bevallási határideje közeledtével február közepén, majd május közepén még egyszer a többiek meggyőzésére.
Az idén biztosan nem lesz efféle probléma, hiszen a határidő egységesen május 20-a lett, függetlenül attól, hogy adott esetben több százezren már réges-rég beadták a bevallásukat. Vagyis ha valaki esetleg elfejtette volna február közepén kitölteni a nyilatkozatát, még mindig megteheti.
Ráadásul még annyi könnyítést is tartalmaz a jogszabály, hogy a nyilatkozatot bármilyen formában el lehet juttatni az illetékes adóhatósághoz. Vagyis akár nyomtatványkitöltővel, akár kézzel kitöltve, akár elektronikusan akarja az adózó elintézni az ügyet, megteheti bárhogyan. Tavaly elektronikus úton még nem lehetett eljuttatni a nyilatkozatokat az APEH-nak, azoknak is ki kellett nyomtatniuk a rendelkezést, akik adott esetben már elektronikus bevallás alkalmazására voltak kötelezve.
