2006-os javasolt teendők
Adózás rendjéről szóló törvény
Ez év december 31-ig kedvezményes önellenőrzési lehetőséget biztosít az adózás rendjéről szóló törvény. A rendelkezés értelmében az adózók 2006. június 9-ét megelőzően benyújtott bevallásaikat 2006. december 31-ig önellenőrzési pótlék nélkül önellenőrizhetik. Az önellenőrzés során feltárt adókülönbözet egy összegben vagy késedelmipótlék-mentesen, havonta egyenlő részletekben fizethető meg. A részletfizetés lehetősége külön kérelem nélkül igénybe vehető.
A törvény fenti rendelkezéséből adódóan 2006. december 31-ig rendkívül kedvező feltételekkel lehet az adóhatóság által még nem vizsgált időszakokat ellenőrizni. Fontos megjegyezni, hogy amennyiben az adózó nem teljesíti az adókülönbözet esedékes részleteinek befizetését, a kedvezmény érvényét veszti, és egy összegben esedékessé válik a tartozás, járulékaival együtt. Ebben az esetben az adózónak az önellenőrzési pótlékot is meg kell fizetnie.
Személyi jövedelemadó
2007. január 1-jétől szigorodik a munkáltató által önkéntes pénztárakba a magánszemély javára adómentesen fizethető hozzájárulások mértéke. Nyugdíjpénztári befizetések esetén a minimálbér 50 százalékáig, egészség- és önsegélyező pénztárakba pedig a minimálbér 20 százalékáig lehet adómentes munkáltatói hozzájárulást fizetni. A rendelkezésből adódóan a munkáltatói hozzájárulásokat 2006. december 31-ét megelőzően érdemes fizetni, mivel az adómentes munkáltatói befizetések értékhatára idén magasabb.
Habár a házipénztáradóról szóló törvényt az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette és még hatályba lépése előtt megsemmisítette, a személyi jövedelemadóról szóló törvényben szereplő, a házipénztáradóval kapcsolatos rendelkezések hatályban maradtak. Ezen rendelkezések értelmében speciális lehetőség van bizonyos feltételek teljesítése esetén a 2006. évi eredmény felosztására és kedvezményes, 10 százalékos személyi jövedelemadó megfizetésére a 25, illetve 35 százalék osztalékadó helyett.
Magánszemélyeket terhelő különadó
A magánszemély adózó az évi összevonandó jövedelmének a nyugdíjjárulék-alap felső határát meghaladó része után 4 százalék különadót köteles fizetni 2007. január 1-jétől. A rendelkezés alapján érdemes még 2006-ban kifizetni a munkavállalóknak fizetett bónuszt, prémiumot (különösen, ha a munkavállaló összevont jövedelme meghaladja a járulékfizetés felső határát).
Társadalombiztosítás
2007. január 1-jétől az egészségbiztosítási járulék a jelenlegi 6-ról 7 százalékra emelkedik. A járulék növekedése miatt a munkavállalóknak fizetendő jutalmat, bónuszt, prémiumot, egyebet érdemes még 2006. december 31. előtt kifizetni, így a munkavállalót kisebb egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség terheli.
Egészségügyi hozzájárulás
A külön adózó jövedelmek (ilyen az ingatlan-bérbeadás, árfolyamnyereség, 25, illetve 35 százalékos osztalék) után fizetendő, magánszemélyt terhelő százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettsége 2007. január 1-jétől drasztikusan, 4-ről 14 százalékra, a hozzájárulás fizetési felső határa pedig 400 ezer forintról 450 ezer forintra emelkedik.
A magasabb kulcs miatt még 2006. december 31-ét megelőzően célszerű például a vállalkozásból jövedelmet kivonni, és utána az alacsonyabb kulccsal az egészségügyi hozzájárulást megfizetni. Az osztalék esetében érdemes külön megemlíteni, hogy a megemelt egészségügyi hozzájárulási kulcsot a 2007. évben megkezdett üzleti év eredményéből történő kifizetésekre kell alkalmazni. A 2006. december 31-ig megvalósuló, a 2005-ös vagy az azt megelőző évek eredményéből származó osztalékra nem kell 4 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizetni. Amennyiben viszont az ezen időszakok eredményéből származó osztalék kifizetésére 2007. január 1-jét követően kerül sor, meg kell fizetni a 4 százalékos egészségügyi hozzájárulást. Ezen rendelkezések értelmében érdemes a 2005. év vagy az azt megelőző évek eredményéből származó osztalékot 2006. december 31-ig 4 százalékos egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség nélkül kifizetni.
Társasági adó
A törvénymódosítás értelmében nem minősül a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek 2007. január 1-jétől, ha az anyavállalat a leányvállalatnál tőkeemeléssel állítja helyre a saját tőke/jegyzett tőke arányt, illetve egyenlíti ki a leányvállalat veszteségét, majd e részesedésre értékvesztést számol el. Ezen rendelkezés alapján a leányvállalatnál a tőkeemelést vagy a veszteségpótlást az anyavállalatnak érdemes még 2006. december 31-ét megelőzően megejtenie.
2007-es javasolt teendők
Társasági adó
A társasági adóalanyok esetén új befektetéseknél lehetőségként megjelenik a „bejelentett részesedés” intézménye 2007. január 1-jétől. E szerint bizonyos feltételek teljesítése esetén a részesedés értékesítése utáni árfolyamnyereség után nem kell társasági adót fizetni. Ezért érdemes lehet a befektetési döntéseket jövő évtől ebből a szempontból is megvizsgálni.
Általános forgalmi adó
A parlamenthez 2006. november 11-én benyújtott törvényjavaslat értelmében 2007. január 1-jétől a faktorálással egybekötött engedményezés az áfa tárgyi hatályán kívülinek minősül (eddig tárgyi adómentes tevékenységnek minősült). Ezen módosítás következtében a faktorálással finanszírozott társaságoknak nem keletkezik tárgyi adómentes bevétele, beszerzéseik áfatartalmát tehát nem kell arányosítaniuk. A módosítás alapján a követelések tervezett engedményezését érdemes 2007. január 1-jét követően véghezvinni, a kedvező szabályozási háttér miatt.
(A teljes cikk a www.napi.hu internetes oldalon olvasható)
