Mint arról beszámoltunk, az LB határozata kimondja: az önkormányzat által alapított intézmény, illetve gazdasági társaság a parkolási díj, pótdíj követelését bírósági úton polgári peres eljárásban érvényesítheti. A bíróság jogerős ítéletében megállapított tartozás összegét - önkéntes teljesítés hiányában - az adókhoz hasonlóan kell behajtani, ami azt jelenti, hogy az erre jogosult parkolótársaságok nem a bírósági végrehajtóhoz, hanem magánszemély adós esetén az önkormányzati adóhatósághoz, jogi személy esetén az APEH-hoz fordulhatnak. Az APEH ugyanúgy vonja le a bírósági ítéletben meghatározott tartozást, mint más esetekben az adós számláját vezető pénzintézet jogerős bírósági ítélet alapján. Téves álláspont viszont, hogy az az adós, aki nem fizette meg a pótdíjat, nem kaphat bankhitelt, mert a tartozás nem minősül adótartozásnak, csak adók módjára hajtják be.
Kovács Kázmér ügyvéd, a Magyar Autóklub jogi bizottságának elnöke a NAPI Online-nak elmondta: a jogegységi döntés célja általában, hogy a korábbi ellentétes bírói ítéletek közül a jogegység érdekében a helyeset kiválassza. Ezt követően ez a döntés már kötelezi az alsóbíróságokat, attól nem térhetnek el. Ebben az esetben azért volt szükség egy kötelező jogegységi határozat meghozatalára, mert a hatályos jogszabályok nem adtak egyértelmű eligazítást arra: polgári vagy közigazgatási eljárás keretében hajtható-e be a be nem fizetett parkolási díj. Kovács Kázmér elmondta, hogy az LB döntés nem vonatkozik a magán parkolótársaságokra, így a főváros I., II., VI., VII., VIII., XI. és XII. kerületeiben működő Centrum Kft.-re, mert az nem önkormányzati intézmény, és nem is önkormányzat által alapított gazdasági társaság, jogait pedig nem koncesszió útján szerezte.
A jogász hangsúlyozta azonban, hogy ez nem jelenti azt, hogy a LB kizárta volna annak lehetőségét, hogy ezek is a saját nevükben pereljenek. Erre nézve a jogegységi döntés ugyanis nem tartalmaz sem megengedő, sem kizáró rendelkezést, de az ügyvéd véleménye szerint - hasonlóan a korábbi IKV perekhez - a pusztán felhatalmazással rendelkező társaságok csak az önkormányzat neve, és nem a saját nevük alatt peresíthetnék a parkolási díjakat külön törvényi felhatalmazás hiányában.
Szerettük volna megkérdezni a Centrum Kft-t is, ám többszöri próbálkozásuk ellenére nem sikerült elérnünk a társaságot, sem az ügyfélszolgálaton, sem a tudakozóból kikért mobiltelefonszámon.
