BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi lesz az adónkkal? (összefoglaló)

Apróbb korrekciókon esett át a parlamenthez végül benyújtott adócsomag a már ismert változathoz képest: bekerült a javaslatok közé a kamat- és árfolyamnyereség-adó is, kikerült viszont az egyes jövedelmekre kivetni tervezett 4 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulás.

2005. szeptember 20. kedd, 09:53

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Apróbb korrekciókon esett át a parlamenthez végül benyújtott adócsomag a múlt héten megismert változathoz képest, ezek közül talán a legfontosabb, hogy végül – ahogy arról lapunk elsőként beszámolt – bekerült a javaslatok közé a kamat- és árfolyamnyereség-adó is.

A lényeg: a háromszintű minimálbér legalsó összege marad adómentes. A helyi iparűzési adó 100 százaléka válik leírhatóvá jövőre a társasági adóalapból, az éves repikeret 25 milliós lesz. Az átlagjövedelem szja-terhelése 2 százalékponttal csökken.

Nagy port vert fel az elmúlt hetekben az az ötlet is, amelyik 4 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulással terhelt volna bizonyos jövedelmeket: ide tartozott volna egyebek közt a vállalkozásból kivont, az értékpapír-kölcsönzésből, az árfolyamnyereségből származó jövedelem, továbbá az ingatlan bérbeadásából származó, egymillió forintot meghaladó jövedelem. Ennek a javaslatnak most nincs nyoma az Országgyűléshez továbbított csomagban.

Tegnap felröppentek olyan hírek, hogy mégsem csak a háromszintűvé váló minimálbér legalsó, 63 ezer forintra tervezett összege lesz adómentes, hanem a középfokú végzettségűeknek szóló 69 300 forintos minimálbér is. Ezt azonban a javaslatcsomag nem tartalmazza, mint ahogy az az értesülés sem igazolódik a paragrafusok alapján, amely a dohány jövedéki adójának tervezettnél csekélyebb mértékű emeléséről szólt: az előterjesztésben változatlanul 7,5 százalék szerepel. Persze ezt még egyéni indítványokkal felülírhatják a képviselők...

A vállalkozások számára lényeges változások közt említhető, hogy a helyi iparűzési adó 100 százaléka válik leírhatóvá jövőre a társasági adóalapból (a külföldi telephellyel rendelkezők pedig mentesülnek a kétszeres adófizetés alól, pontosabban a külföldi tevékenységből származó, külföldön adózott iparűzési adóalap 90 százalékát vonhatják le az összes, Magyarországon adóztatható iparűzési adóalapból). A záró rendelkezések tartalmazzák az iparűzési adó megszüntetését 2007 végével, így törvényi garancia van a vállalkozások legnagyobb nyűgének tartott adónem felszámolására – igaz, a törvényszöveg szerint e helyett be fog lépni egy másfajta adónem, amit viszont már jövő év végére törvénybe foglalnak.

Jelentősen, 10 millió forintról 25 millióra bővül a reprezentáció éves kerete, amely azonban nem haladhatja meg az adóévre elszámolt éves összes bevétel 0,5 százalékát: ez után nem kell megfizetni a természetbeni juttatások egyébként 44 százalékos adóterhét.

Két százalékponttal csökken az átlagjövedelem terhelése 2006-ban – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap a Parlamentben. A keresők 156 ezer forintos átlagos bevételéből eddig 100 forintra 21 forintnyi közteher jutott, ez csak az szja-változásoknak köszönhetően kevesebb mint 19 forintra csökken. A Fidesz kormányzása idején, 1998–2002 között ez az arány 21-ről 26 százalékra nőtt – mondta a kormányfő.

További részletek a NAPI Gazdaság mai számában.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet