A kormány mérsékli a felső áfakulcsot, az szja sávhatár emelkedik, jön a luxusingatlan-adó, az iparűzési adó helyébe új, kisebb elvonás lép, kisebb lesz a munkaadói tb-járulék és megváltozik a minimálbér-rendszer. Január 1-től az áfa felső kulcsa 25 százalékról 20-ra csökken. Az alkohol, a cigaretta, és a gépkocsi esetében ezt a jövedéki adóban kompenzálják, a benzin és a gázolaj esetében viszont nem, azaz az üzemanyagoknál árcsökkentő hatás várható. Ez a kormány szerint az érintett termékkörben 4 százalékos fogyasztóiár-csökkenést jelent, a lakosságnál pedig így 166 milliárd forint marad. Az adócsökkentés mértéke 2006-tól rendre 300, 270, 175, 194 és 141 milliárd forint évente, összesen 1080 milliárd forint. Ennek költségvetési hatása rendre 194, 215, 120, 139, 141 milliárd forint, összesen 809 milliárd forint a kormány számításai szerint.
Számításaink szerint az evások buknak a felső áfakulcs csökkentésével, illetve a minimálbér-rendszer módosításával - nem is keveset.
Szakértők szerint az új lakást vásárlók az amúgy is nyomott piacon arra számíthatnak, hogy a jelenlegi kedvezményeken túl akár már szeptembertől alacsonyabb áron juthatnak hozzá otthonukhoz.
Politikai elemzők szerint a koalíció adóprogramja a várakozásokhoz képest óriási meglepetést okozott, legalábbis kommunikációs szempontból. Bár a program minden választói rétegnek próbál kínálni valamit, alapvetően nem választási költségvetéssel van dolgunk. A program minden társadalmi rétegnek ígér valamit, de ezt nem látványosan teszi. Varga Mihály volt pénzügyminiszter, az Országgyűlés Költségvetési Bizottságának fideszes elnöke úgy véli: ez az adócsomag nem ad választ arra, hogy miként nyeri vissza versenyképességét a régió országaival szemben Magyarország. A térségben az egykulcsos rendszer felé mozdult el több kormány is, ez viszont nem szerepel a magyar kormány terveiben. Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője ugyanakkor elégedett, a szabaddemokraták számára ugyanis a leglényegesebb szempont a személyi jövedelemadó, illetve az áfa csökkentése volt. A politikus elmondta: a koncepciót négy hónapos műhelymunka előzte meg, amely végre hosszú távú, ötéves programot kínált az országnak.
Toldozás-foldozás, nem átfogó koncepció, a környező országokhoz képest vérszegény javaslat - értékelte a kormány hétfőn bejelentett ötéves adócsökkentési programját Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke. A szakember úgy véli, a felső, 25 százalékos áfakulcs csökkenése önmagában pozitív lépésnek tűnik. Hozzátette, hogy amennyiben a 15 százalékos kedvezményes mértéket felemelik, azzal az alacsony keresetűek rosszul járnak, ugyanis fogyasztási szerkezetükben kisebb a magas kulcsú termékek és szolgáltatások aránya - ez alól a jelenleg 25 százalékos áfával terhelt villamos energia kivételt jelent.
Az üzleti élet szakmai szövetségeinek illetékesei – például az MKIK, a BKIK, az OKSZ, a VOSZ vagy az AmCham megszólaló vezetői – többnyire üdvözölték az adócsomagban foglaltakat, különösen nagy egyetértés mutatkozott az iparűzési adó tervezett megszüntetését, valamint a kisvállalkozások társasági adójának csökkentését illetően. Az áfa mérséklését illetően már nagyobbak a véleménykülönbségek, főleg azért, mert a reformkísérlet ily módon nem a versenyképességet növelő, hanem lakosság pénztárcáját potenciálisan kímélő lépéssel indul. Demján Sándor, a VOSZ, illetve Gazdasági és Szociális Tanács elnöke valódi reformnak tartaná, ha a bejelentett változások meg is valósulnának, az iparűzési adó eltörlését egyenesen forradalmi tettnek minősítette.
A 25 százalékos áfakulcs hétfőn bejelentett, 5 százalékpontos csökkentése kapcsán a kormány hangsúlyozta, hogy ez a fogyasztói árakban is érzékelhető lesz. A miniszterelnök árfigyelő kampányt ígér, ám lehet, hogy e nélkül is csökkennek majd az árak, a verseny hatására. Úgy tűnik, a kampány állami eszközök helyett társadalmi nyomásgyakorlással operál majd. Az áfa-intézkedés hatásaként adódó 4 százalékos fogyasztóiár-csökkenést a kormány a lakosság közreműködését kérve számon fogja kérni a kereskedőkön - jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Veres János pénzügyminiszter, aki egyúttal közölte: a kiadáscsökkentés és gazdasági növekedés kompenzálja a tegnap bejelentett adócsökkentések okozta költségvetési bevételkiesést. A 194 milliárd forintos bevételkiesés miatt egy 200 milliárd forintos kiadáscsökkentést hajt végre jövőre a kormány - fogalmazott a pénzügyminiszter, hozzátéve: a diplomás minimálbér nem lesz adómentes. Az szja-nál megmarad a minimálbér adómentessége, de ez csak a legalacsonyabb fokozatra (63 ezer forint) vonatkozik, a közép- és felsőfokú végzettségűek magasabb minimálbérére nem. Veres a luxusingatlanok értékére - a 100 millió forint feletti részre - tervezett, évente 0,5 százalékos helyi adó kapcsán bejelentette, hogy az ingatlanérték kiszámításának módszertanáról a szeptemberben benyújtandó adótörvények melléklete rendelkezik majd.
A tervek szerint körülbelül 100 ezer forint feletti kamatnyereség már adózna 2007-től, de elvonás terhelné az árfolyamnyereség veszteséggel csökkentett részét is. A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által tegnap bejelentett nagyszabású adóreformtervek között szerepelt az árfolyamnyereségadó ismételt bevezetése is. A kormány elképzelései szerint 2007. január elsejétől az átlagot jóval meghaladó mértékű, több milliós – konkrét összeg még nem ismert – betétek utáni kamatjövedelmet, valamint a tőzsdei árfolyamnyereséget 10 százalékos adó terhelné, ami 2010-től, az eurócsatlakozás várt évétől 18 százalékra emelkedne. Ez megegyezne az átlagkereset akkori adóterhével. A pénzügyminiszter keddi sajtótájékoztatóján ehhez annyit tett hozzá, hogy a tőkejövedelmek adóztatása 8-10 milliárd bevételt hozhat a költségvetésnek.
