Mindig van egy-egy olyan időszak, amikor megemelkedik a taxisokat ért erőszakos cselekmények száma és sajnos most egy ilyen év van mögöttünk – közölte Metál Zoltán az országos taxiszövetség elnöke a Napi.hu podcastjában. A másik nagy probléma szerinte a nemfizető ügyfelek számának drasztikus emelkedése, emiatt kénytelenek a személyszállítók alternatív megoldásokat találni annak érdekében, hogy saját magukat védjék. A szakember elmondta, hogy az egyik törvényes lehetőség, amivel élhetnek az, hogy az utastól előleget kérnek az utazás megkezdése előtt.

Metál Zoltán a tavaly májusi 35 százalékos áremelést azzal indokolta, hogy az elmúlt 5-6 évben semmilyen emelést nem eszközöltek, így ezt nem lehetett tovább halogatni. Metál kiemelte, hogy már akkor megállapodás született a Fővárosi Önkormányzattal, hogy amint eltörlik a hatósági árat az üzemanyagról, akkor újra tárgyalják az árakat és ennek eredményeként a fővárosi közgyűlés egy újabb 10 százalékos emelést engedélyezett.

A taxisok szerettek volna még egy további 17-20 százalékos emelést, de ezt nem sikerült a fővárosi közgyűlésen keresztül vinni – bár ezt korábban a Déri Tibor vezette fővárosi tárgyalódelegáció már elfogadta egy egyeztetésen. A taxisok szakmai képviselete csak a januári közgyűlésen szembesült azzal, hogy a velük korábban egyeztetett emelés helyett mindössze egy 10 százalékos emelést terjesztett elő és fogadott el a közgyűlés. 

Újabb áremelést szorgalmaznak a taxisok

Metál arról is beszélt, hogy a következő hónapokban, ha tovább emelkednek a költségek, és az inflációs hatás tovább sújtja a taxisokat, akkor kénytelenek lesznek újabb emelésekről tárgyalni a fővárossal.

Elmondta, hogy mivel a taxisokat érintő rendelet meghatározza, hogy milyen autókkal dolgozhatnak, ezért nem tudnak a költségeiken csökkenteni, márpedig az elmúlt években drasztikusan emelkedtek az új autók árai, valamint a szerviz költségek is, nem beszélve a taxis engedélyekhez szükséges eszközökről, de az autó fóliázása is a korábbi 350 ezer forintról 500 ezer forint fölé emelkedett. A szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy szükség van a hatósági ár megtartására, ami legalább annyira szolgálja az utasok érdekeit, mint az utasszállítókét. 

A podcastban szó volt arról is, hogy a koronavírus-járvány idején több mint 2000 taxis adta vissza az engedélyét, amelyből mindössze 600 tért vissza a szakmába az elmúlt években. Metál arra a problémára, miszerint a forgalmasabb esti időszakokban szinte képtelenség autót találni azt mondta, hogy ennek 

az a fő oka, hogy a Covid idején nem csak szakmát váltottak sokan, de akik maradtak, azok közül is többen az éjszakázásról nappali műszakra tértek át.

Metál Zoltán elmondta, hogy arról, hogy a taxisok benne maradhattak a kata adózást használók körében, ők is csak a híradásokból értesültek, nem történt erről előzetes egyeztetés, de összességében az ő helyzetüket ez nem oldja meg, hiszen a 12 milliós összeghatár komoly hátrányt jelent a számukra. A szabályok módosításáról folytattak egyeztetést a kormányzattal, de azt a visszajelzést kapták, hogy 2023-ban biztosan nem lesz változás ezen a téren. A Taxiszövetség elnöke hozzátette, hogy nagyon sok olyan taxis van, aki az átalány adózást választja, mivel nyugdíj előtt állnak,  és ezért nem mindegy, hogy katásként, vagy más adózási formát használva dolgoznak.