BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rejtélyes cég kavarta meg a Mol szerb üzletét, Vucicék máris több pénzt akarnak

Nem elégedett Szerbia a Mol pancsovai finomítóra tett ajánlatával. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy mindenképp velük képzelik el az üzletet, hiába jelentkezett be érte más magasabb összegért.

2026. május 7. csütörtök, 19:42

Fotó: Getty Images / BalkansCat
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szerbia elégedetlen a Mol-csoport legutóbbi ajánlatával, amelyet a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) jövőjéről folyó tárgyalásokon fogalmazott meg, ugyanakkor továbbra is elkötelezett a kompromisszumos megoldás mellett - közölte a szerb energiaügyi miniszter csütörtökön.

A Mol-lal folytatott több órák egyeztetést követően Dubravka Djedovic Handanovic úgy nyilatkozott: a szerb fél számára elfogadhatatlanok azok a javaslatok, amelyek a pancsovai finomító jövőbeli működését, nyersolaj-feldolgozási kapacitását és a szerb piac ellátásbiztonságát érintik. Hangsúlyozta, Belgrád nem lépi át azokat a kereteket, amelyeket korábban meghatározott.

Hozzátette, hogy a NIS stratégiai jelentőségű vállalat Szerbia számára, ezért a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a pancsovai finomító továbbra is biztosítsa a szerb piac ellátását. A szerb állam emellett azt is elvárja, hogy teljesüljenek a NIS korábbi kötelezettségvállalásai, vagy megfelelő kompenzációt kapjon az ország.

Az energiaügyi miniszter közölte, hogy új ajánlatot várnak a Moltól, a lehető legrövidebb időn belül.

Aleksandar Vucic szerb elnök is reagált a NIS megvásárlásával kapcsolatos legújabb hírekre, amelyek szerint egy tavaly alapított szerbiai vállalat kétmilliárd eurót, közel 719 milliárd forintot, vagyis a Mol ajánlatának a dupláját kínálja a Gazpromnyeftnek a NIS részvényeinek 56,15 százalékáért. Ugyanakkor jelezte, Belgrád nem engedi meg, hogy egy nemrég alapított szerbiai vállalat megvásárolja a NIS részvényeinek többségét, mivel nem rendelkezik megfelelő szakértelemmel, a cég ugyanis Vucic szerint „soha nem foglalkozott kőolaj-feldolgozással".

A szerb elnök felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg is zajlanak a tárgyalások a Mollal, és a döntés várhatóan a jövő héten megszületik. Ugyanakkor hozzátette, úgy tűnik, egyesek „zsarolni" akarják Szerbiát.

A sajtóban megjelent hírek szerint az új ajánlatot a tavaly nyáron alapított KFT Senator Treasury G.T.7 Two LLC nevű vállalat tette. Tulajdonosa, Ranko Mimovic közölte: az orosz fél „elvben elfogadta" ajánlatukat – írja az MTI.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet