BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagy bírságot kapott az OTP egyik cége

Az MNB 35 millió forint bírságot szabott ki az OTP Alapkezelőre a társaságnál feltárt kockázat-, likviditás- és befektetéskezelési jogsértések miatt. A bírságösszeget az egyes szabálysértések súlya és az alapkezelő piaci részaránya alapozta meg. A feltárt hiányosságoknak nem volt negatív hatása a pénzügyi intézményrendszer tagjaira és a befektetőkre - adta hírül a jegybank.

2017. május 24. szerda, 09:33

Fotó: Napi.hu / Jaksa Vivien
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MNB vizsgálati programjába illeszkedő átfogó vizsgálatot végzett az OTP Alapkezelő Zrt.-nél 2013. december 31-től az ellenőrzés lezárásáig, áttekintve annak tevékenységét.

A vizsgálat hiányosságokat tárt fel az OTP Alapkezelőnél − többek között − a befektetési döntések meghozatalának és végrehajtásának ellenőrizhetőségével, a limitsértések megakadályozására nem alkalmas kockázatkezelési és mérési folyamataival, technikáival és intézkedéseivel, a befektetési alapok likviditáskezelésével, illetve további befektetés-kezelési és portfólió-kezelési gyakorlatával kapcsolatban. A vizsgálat feltárta továbbá, hogy az OTP Alapkezelő a befektetési alapkezelési tevékenységét nem mindenkor az általa kezelt befektetési alapok kezelési szabályzatának megfelelően végezte, illetve nem alkalmazott megfelelő, az összeférhetetlenségi helyzetek kialakulását megakadályozó intézkedéseket.

A jogsértések miatt az MNB szerdán közzétett határozatában összesen 35 millió forint bírságot szabott ki az OTP Alapkezelőre, kötelezte a hiányosságok megszüntetésére, valamint a jogszabályszerű működést támogató intézkedések megtételére. Az OTP Alapkezelőnek a határozat kézhezvételétől számított 60 napon belül kell teljesítenie a jegybank által előírt kötelezettségeket. Az OTP Alapkezelőnek írásban kell tájékoztatni az MNB-t a jogsértések megszüntetésére vonatkozó intézkedéseiről.

A bírságösszeg meghatározásakor súlyosító körülménynek számítottak a feltárt rendszerszintű hiányosságok, azok kockázatossága, illetve az OTP Alapkezelő jelentős piaci részesedése. Enyhítő körülményként vette figyelembe a jegybank az alapkezelő együttműködő magatartását, és azt, hogy már a vizsgálat során számos azonnali intézkedést tett a hiányosságok megszüntetése érdekében, illetve azt, hogy átfogó intézkedési terv keretében bemutatta az MNB számára a jogszabálysértő hiányosságok megszüntetése érdekében megtenni szándékozott további intézkedéseket. A feltárt jogsértéseknek emellett nem volt negatív hatása a pénzügyi intézményrendszer tagjaira és a befektetőkre - olvasható a közleményben.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet