BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdokba kerülhet Orbánék hibája

Valószínűleg több milliárd forintjába kerül majd a magyar adófizetőknek, hogy a kormány támogatni akarja a megboldogult Malév veszteséges nyugat-balkáni járatainak újraindítását. Az még kérdéses, hogy ezt orosz-magyar együttműködésben teszik-e.

2016. február 17. szerda, 09:11

Fotó: Dömötör Csaba / Marton Szilvia
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Már a megfelelő rendelet is elkészült arról, hogy a kormány támogatja a Budapest és számos nyugat-balkáni város közötti légi járatok feltámasztását - jelentette a Népszabadság. Eszerint közszolgáltatásként indulhatnak gépek Podgoricába, Pristinába, Szkopjéba, Szófiába és Tiranába. A kormány koncesszióba adja ezek üzemeltetési jogát, amihez anyagi támogatást nyújt.

Az indoklás szerint ezeknek a légi kapcsolatoknak jelentős a külgazdasági, politikai, turisztika és kulturális haszna, ugyanakkor piaci alapon nem fenntarthatók. A Népszabadság a Malév csődjének negyedik évfordulóján, február elején emlékezett meg arról, hogy amikor a kormány hagyta bedőlni a nemzeti légitársaságot - nem indított helyette azonnal egy újat -, akkor lemondott a cég kínálta régiós összeköttetésekről.

Benyomultak - nyílhat a persely

A szakemberek akkor úgy látták, hogy a Malév megfelelő működtetésével a cég nyereséges járatainak hasznából lehetett volna finanszírozni a veszteségeseket. Az előbbieket azonban azóta megszerezték a konkurens légi társaságok, így a kormánynak az adófizetők pénzéből kell - becslések szerint több milliárd forintot - betolni a veszteséges légi járatok üzemeltetésébe.

Az állami támogatást nyílt pályázaton ítélik oda, így kérdéses, hogy megszerezhetné-e ezt egy olyan társaság, amely az orosz Szuhoj repülőgépgyár és a két Malév-utódcég együttműködésével jönne létre, vagy bármely más légitársaságnak lenne-e rá esélye.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet