BUX 139052.60 1,04 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra odacsapott az MNB - véget ért a nagy vizsgálat

A jegybank négy vizsgálati szakaszban összesen 1,86 milliárd forint bírságot szabott ki és 142 intézménnyel szemben hozott intézkedést.

2014. augusztus 26. kedd, 12:12

Fotó: Dömötör Csaba / Kummer János
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MNB újabb, immár negyedik körben vizsgálta a teljes hitelintézeti szektort, hogy az intézmények a jogszabályokkal összhangban módosították-e egyoldalúan a bankszámlák, bankkártyák díjait, jutalékait vagy költségeit.

A most feltárt jogsértések - a korábbiakhoz hasonlóan - a következők voltak:

  • hiányzott a díjmódosításra lehetőséget adó, meghirdetett ok-lista a szerződésben, üzletszabályzatban vagy az általános szerződési feltételekben
  • a kedvezőtlen szerződésmódosítást annak hatályba lépése előtt kevesebb mint két hónappal hirdették meg
  • a kedvezőtlen szerződésmódosítás hatályba lépése előtt két hónappal nem tájékoztatták a fogyasztókat ingyenes felmondási jogukról
  • elmulasztották közölni az ügyfelekkel a díjmódosítás okát
  • az egyoldalú kedvezőtlen szerződésmódosítás új díjfajta bevezetésével történt
  • korábbi \"díjmentes, ingyenes, nulla forintos\" tranzakciót tettek fizetendővé, ami szintén új díj bevezetését jelenti
  • megváltoztatták a díjszámítás módját.

Az MNB - a 2014. augusztus 26-án közzétett határozatok alapján - 35 esetben kötelezést tartalmazó intézkedéseket írt elő az intézmények számára, és ebből 33 esetben fogyasztóvédelmi bírság kiszabását is indokoltnak tartotta, mindösszesen 216,5 millió forint értékben.

A megbírságolt intézmények és a bírságok
Név Bírság (millió forint)
Rónasági Takarékszövetkezet 19,75
Rétköz Takarékszövetkezet 17,25
ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. 15,0
Pátria Takarékszövetkezet 14,25
Sajóvölgye Takarékszövetkezet 13,5
Újszász és Vidéke Körzeti Takarékszövetkezet 12,25
Zirci Takarékszövetkezet 10,5
Szatmár-Beregi Takarékszövetkezet 9,75
Veresegyház és Vidéke Takarékszövetkezet 9,0
Zomba és Vidéke Takarékszövetkezet 8,75
Szarvas és Vidéke Körzeti Takarékszövetkezet 8,25
Répcelak és Vidéke Takarékszövetkezet 7,5
Zemplén Takarékszövetkezet 7,25
Nyúl és Vidéke Takarékszövetkezet 7,0
Tompa és Vidéke Takarékszövetkezet 6,25
Szatymaz és Vidéke Takarékszövetkezet 6,0
Szécsény és Környéke Takarékszövetkezet 6,0
Vámosgyörk és Vidéke Takarékszövetkezet 5,0
Szendrő és Vidéke Takarékszövetkezet 4,75
Zalavölgye Takarékszövetkezet 3,75
Tiszavasvári Takarékszövetkezet 3,0
Sárbogárd és Vidéke Takarékszövetkezet 3,0
Szentgál és Vidéke Takarékszövetkezet 2,5
Pannonhalma és Vidéke Takarékszövetkezet 2,5
Szegvár és Vidéke Takarékszövetkezet 1,75
Rakamaz és Vidéke Körzeti Takarékszövetkezet 1,5
Szeghalom és Vidéke Takarékszövetkezet 1,5
Örkényi Takarékszövetkezet 1,5
Szerencs és Környéke Takarékszövetkezet 1,5
Turai Takarékszövetkezet 1,5
Tiszafüred és Vidéke Takarékszövetkezet 1,5
Polgári Bank Zrt. 1,5
Téti Takarékszövetkezet 1,5
Összesen 216,5
Forrás: MNB

További két intézménynél (Pillér Takarékszövetkezet, Solt és Vidéke Takarékszövetkezet) nem szabtak ki ugyan bírságot, ám az MNB felhívta őkat az új díj bevezetését, valamint a szerződésben foglalt díj számítási módjának fogyasztókra nézve kedvezőtlen módosítását tiltó jogszabályi rendelkezések mindenkori betartására. További három pénzügyi intézménynél megszüntették a fogyasztóvédelmi vizsgálatot, mivel azoknál nem történtek vagy nem jogszerűtlenül történtek a fogyasztókat érintő díjemelések (Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.; Credigen Bank Zrt.; Ricse és Vidéke Takarékszövetkezet). A vizsgált intézmények között volt az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet is, amelynél azért szűnt meg a vizsgálat megszüntetésére, mert a Fővárosi Törvényszék elrendelte az intézmény felszámolását.

A vizsgált intézmények - amennyiben eddig még nem hoztak ilyen intézkedést - október 15-éig kaptak határidőt arra, hogy az érintett fogyasztók számára visszatérítsék a jogtalanul felszámított díjakat, ennek végrehajtásáról pedig október végéig kell beszámolniuk a jegybanknak.

Véget ért a négykörös vizsgálatsorozat

Az MNB ezzel befejezte a teljes hitelintézeti szektort érintően folytatott vizsgálatát arról, hogy az intézmények a jogszabályokkal összhangban módosították-e egyoldalúan a bankszámlák, bankkártyák díjait, jutalékait vagy költségeit. A jegybank négy vizsgálati szakaszban összesen 1,86 milliárd forint bírságot szabott ki és 142 intézménnyel szemben hozott intézkedést.

Korábbi vizsgálatok adatai
Első kör Második kör Harmadik kör
Vizsgált intézmény (darab) 35 20 62
Jogszabálysértéssel érintett intézmény (darab) 35 10 62
Bírság (millió Ft) 1186,0 71,75 386,5
Forrás: MNB
Economx
Economx

Ez is érdekelhet