BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sok a szolgáltató iparban a feketemunkás

Szinte az összes garanciális munkavállalói jog súlyos megsértésére talált példát a munkaügyi hatóság a szolgáltató szektorban tevékenykedő kis- és középvállalkozásoknál a március 25. és április 19. közötti célellenőrzés-sorozatán.

2013. június 16. vasárnap, 18:58

Fotó: Napi Gazdaság / Ádám Viktor
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal kezdeményezésére összesen 925 munkaadó több mint 2500 munkavállalóját érintően vizsgálódtak. Az ellenőrzött, szolgáltatást támogató tevékenységet végző munkaadók 74, míg az érintett munkavállalók 71 százalékát érintően várható szabálytalanság megállapítása. A megyei munkaügyi felügyelőségek eddigi jelentése szerint 91 esetben munkaügyi bírság kiszabása várható, és a bírságok összege együttesen meghaladhatja a 8 millió forintot.

A jogsértések egy része a jogszabályok ismeretének hiánya miatt fordult elő, vagy azért, mert a kisvállalkozások nem tudták alkalmazni azokat. Jelentős részben azonban tudatosan sértették meg a szabályokat, egyértelműen arra építve, hogy nem várható ellenőrzés az ő tevékenységi körükben, illetve működési területükön. A munkaügyi hatóság közel 100 foglalkoztatónál, 136 munkavállalót érintően tárt fel bejelentés nélküli foglalkoztatást − ilyen esetekben mérlegelési lehetőség nélkül, kötelezően bírságol a hatóság.

A leggyakoribb jogsértések közé a munkaidő-nyilvántartással kapcsolatos visszaélések, a munkaidőre, illetve a munkabér védelmére vonatkozó szabályok megszegése tartozott, de a munkaadók számos esetben mulasztották el a pótlékok megfizetését, szabadságok vagy a munkaközi szünet, a kötelező pihenőidő kiadását, illetve a munkaviszony szerződésbe foglalását, bejelentését is.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet