BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Legrosszabb évén van túl a patinás magyar gyár

Rekordveszteséget ért el tavaly a Zsolnay.

2012. június 13. szerda, 06:09

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Története egyik legnehezebb évét zárta tavaly a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt., a 2011-es mérlegadatok alapján a társaság nettó árbevétele az előző évhez képest több mint 300 millió forinttal, 838 millió forintra csökkent, üzemi eredménye pedig 226 millió forint veszteséget mutat (szemben a 2010-es közel ötvenmilliós nyereséggel). A zrt. kilátásairól és idei terveiről szerettük volna megkérdezni Péterné Marosy Katalin vezérigazgatót, a cégvezetőt azonban többszöri próbálkozással sem sikerült elérni.

A kilencvenes évek eleje óta több tulajdonosváltást megélt, privatizált, majd újraállamosított társaság 2005-ben került a helyi önkormányzat tulajdonába. A Zsolnaynak már akkor friss tőkére lett volna szüksége adósságai rendezéséhez, illetve egy a jelenleginél alacsonyabb költségszinttel működtethető üzem kialakításához. A város − több sikertelen forduló után − a cég 49 százalékos részvénycsomagját − a menedzsmentjogokkal együtt − 2010-ben azzal a feltétellel adta el az SCD érdekeltségi körébe tartozó Manufaktúra Befektető (M-B) Kft.-nek, hogy az 500 millió forintos tőkeemelést hajt végre a társaságban. Ennek elmaradásával azonban az M-B-t tavaly a Közgép Építő- és Fémszerkezet Zrt. vásárolta meg.

Zsolnay-adatok (millió forint)
Nettó árbevétel Üzemi eredmény
2007 1264 −141
2008 1057 84
2009 739 −132
2010 1,16 45,7
2011 838 −226
Forrás: cégközlés
Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet