A Napi Gazdaság hétfői számának cikke
Alkotmányellenes a médiatörvény azon módosítása, mely megengedte volna a műsorszolgáltatási jogosultság pályázat nélküli meghosszabbítását - mondta ki kedden az Alkotmánybíróság (Ab). A döntés elsősorban a kereskedelmi rádiókat érinti, hiszen a Danubius és a Sláger Rádió műsorszolgáltatási jogosultsága november közepén jár le, az általuk használt frekvenciatartományra pedig hamarosan tendert ír ki az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT). Az érintett kereskedelmi rádiók általunk megkérdezett vezetői egyértelműen üdvözölték, hogy végre pont került a tavaly év vége óta húzódó ügy végére.
Az Alkotmánybíróság indoklásában kitért arra, hogy a törvénymódosítás egyedi alkalomra, a Danubius és a Sláger sugárzási jogának megújítására született, márpedig a műsorszolgáltatási jogosultság több alkalommal történő, pályázat nélküli megújításának lehetősége alkotmánysértő módon korlátozza a sajtószabadsághoz, valamint a vállalkozáshoz és a foglalkozás szabad megválasztásához való jogot.
Földes Ádámnak, a Danubius Rádió vezérigazgatójának elmondása szerint nem érte őket meglepetésként az Ab döntése, mindenképp örömtelinek tartják, hogy immár tisztázódtak a frekvenciákkal kapcsolatos kérdések. A vezető a Napinak kifejtette, hogy innentől kezdve minden figyelmükkel a tenderre való felkészülésre koncentrálhatnak. Földes továbbá elmondta, hogy a döntésnek teljes mértékben alávetik magukat és nem kívánják azt jogi szempontból minősíteni. Végleges álláspontot csak akkor alakítanak ki, ha már elolvasták az Ab-döntés teljes indoklását.
A várhatóan hamarosan kiírandó tenderen az előzetes bejelentések szerint a Radiocafé tulajdonosa, az Est Media Group (EMG) is indulni fog. Lapunk megkeresésére Kádár Tamás, az EMG ügyvezető igazgatója elmondta, üdvözlik az Alkotmánybíróság döntését és örülnek annak, hogy az utolsó nagy kérdőjel is eltűnt a tender kiírásával kapcsolatban. Az ügyvezető azt is hozzátette, hogy nem lepte meg őket a döntés, hiszen egyrészt az államfő nyújtotta be alkotmánybírósági vizsgálatra a törvénytervezetet, másfelől pedig ők is úgy vélekednek, hogy a tender kiírása a leginkább piackonform megoldás. Kádár szerint az Ab döntését már az igazolni fogja, ha a két jelenlegi országos kereskedelmi rádión kívül mások is indulnak a pályázaton, ami nagy valószínűséggel így fog történni.
