A Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint ezekre a berendezésekre nincs szükség, ezeket nem igényli a lakosság, ráadásul üzembe állításuk rontatja az egészségügyi ellátást is - magyarul veszélyes lehet.Ezt a véleményt fogalmazta meg ismételten a Kamara, amelynek vezetői a hét elején egyeztettek a minisztérium vezetésével. Eredmény nem született - hacsak azt nem tekintjük annak, hogy a rendelet módosítás szövegét Brüsszelbe küldik egyfajta egyeztetésre.Ez nem okoz különösebb késedelmet, mert a rendeletet vélhetően így is 1-2 héten belül kihirdetik.
Az ügy külön érdekessége, hogy bár a gyógyszertárakban - vagy azok külső falán - jelenleg nem engedélyezett automatát üzemeltetni, a 2007-ben meghozott rendelet szerint más, gyógyszerárusíttásra alkalmas üzletben - ilyen lenne például a benzinkút - igen. A pontatlan előírások miatt az elmúlt hónapokban több automatát üzembe helyeztek, de ezek egy részét az ÁNTSZ helyenként lezáratta.( lapunk értesülései szerint 200 ezer forintos bírsággal sújottak ezért egy békásmegyeri patikust).
Az egészségügyi miniszter tegnap a gyógyszerészek heves reakcióira válaszul elmondta, hogy a minisztérium nem mindenáron akar gyógyszerautomatákat létesíteni, de azokon a településeken - így Székely Tamás - ahol nincs gyógyszertár vagy nincs minden nap háziorvosi rendelés, ott a beteg ezen automaták segítségével könnyebben juthat különböző vény nélkül kiadható gyógyszerekhez.
Az egyenként 2,5-3 millió forintba kerülő gyógyszerautomaták kihelyezésére egy sor vállalkozás készül. Közűlük az IMR Lease már ötven automatát legyártott és jónéhányat ki is helyezett patikákba. A magyar szabadalommal, itthon készült berendezések azonban raktárban állnak - ezt a berendezést egyébként az Országos Gyógyszerészeti Intézet minősítette és forgalmazásra alkalmasnak találta - más, jellemzően gyógyszerforgalmazó cégek pedig jelentős érdeklődést mutatnak a gépek üzembeállítása iránt.
