BUX 139015.19 1,01 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feldarabolnák a MÁV-ot

Jövő év elejéig állami vezénylet alatt alakítanák át a MÁV szerkezetét - írta a Népszabadság.

2009. június 6. szombat, 19:14

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közlekedési minisztérium tervei szerint kormányzati biztos irányításával feldarabolnák a MÁV Zrt.-t, amelyből három állami céget hívnának életre. A közvetlenül a tárca, illetve a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) irányítása alatt működő vállalkozások megalakításával a költségvetés legkésőbb 2012-ig mintegy kétszázmilliárd forintot spórolhatna - értesült a Népszabadság.

A vasúti személyszállítással foglalkozó MÁV Start Zrt. beolvasztásával létrejövő MÁV Személyszállítási (MÁV SZ) Zrt. megörökölné a MÁV Zrt. könyveiben nyilvántartott valamennyi tehermentes vasúti személykocsit, motorvonatot és a feladataihoz használt egyéb vagyontárgyakat is. Színre lépéséből azonban az utasok közvetlenül valószínűleg nem érzékelnek majd semmit.

A terv szerint létrejövő MÁV Vagyonhasznosító (MÁV VH) Zrt.elsősorban a vasúttársaság ingatlantulajonának - a vasútüzemhez nem használt irodaházaknak, telkeknek és egyéb épületeknek - a kezeléséért lenne felelős. A vagyonhasznosító ingatlan-értékesítési tevékenységével két-három éven belül mintegy százmilliárd forint bevételre tehetne szert.

A vagyonhasznosító céghez kerülnének a MÁV egyes vállalkozásai is. Köztük a vasúti mozdonyokat üzemeltető, vontatási feladatokat ellátó MÁV Trakció Zrt. és a járművek karbantartásával foglalkozó MÁV Gépészet Zrt. A nem állami alapfeladatokat ellátó két szolgáltató társaságot a MÁV VH maga működtethetné, de 2010-től értékesítésükre is lehetősége lenne. Privatizációjuk 30-40 milliárd forint bevételt hozhatna.

A MÁV Zrt.-ből kiválással jönne létre a MÁV Pályavasút-működtető (MÁV PVM) Zrt. Ehhez a társasághoz az állami tulajdonban lévő vasúti pályák és a hozzájuk tartozó biztosítóberendezések üzemeltetése, fenntartása kerülne. Kezelésükre a cég szerződést kötne az MNV-vel.

Az új pályavasúti cég ingatlanokat nem kapna útravalóul anyavállalatától: a vasúti pályák tartozékait és a vasútüzemi létesítményeket is bérelné vagy ingyenesen használatba kapná a MÁV VH-tól. Tulajdonába csupán azok a gépek és berendezések kerülnének, amelyek feladatai ellátásához kellenek. Igaz, ezek mellett a MÁV PVM megkapná a pályák működtetéséhez kapcsolódó feladatok ellátásában szerephez jutó fél tucat vasutascég tulajdoni részesedését is.

Mindez az elképzelések szerint megnyitná az utat a könyv szerint 290 milliárd forint összértékű pályavasúti ingatlanok egy részének önálló kezelése előtt. Értékesítésük, illetve hasznosításuk bevétele meghaladhatná az ötvenmilliárd forintot.

A MÁV-csoport ingatlanportfóliójának átszervezése a számítások szerint 3-4 milliárd forint megtakarítást hozna évente. Amire a bevételekkel együtt szükség is lenne: az új vagyonhasznosító vállalkozás örökölné ugyanis a MÁV mintegy százmilliárd forint tartozását. Ennek fedezetét pedig éppen a társasághoz kerülő ingatlanok adják - olvasható a Népszabadságban.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet