Nem osztódik újra a reklámpiac - mondta Nagy Bálint, az MRSZ elnöke, mielőtt a szövetség munkatársai nyilvánosságra hozták volna a tavalyi év valós reklámköltésére vonatkozó adatokat. A válság olyan, már létező trendek felerősítésében kapott szerepet, melyek egyébként is jelen voltak már a piacon. Ezek közé sorolta a szakember az online sajtó térnyerését és a nyomtatott média területén megfigyelhető negatív tendenciákat.
A 2007-es évben becsült 187 milliárdos valós nettó reklámköltés után 200,6 milliárd forintos bevétellel zárt a tavalyi évet a piac, ami közel hét százalékos bővülést jelent. Ezen belül az MRSZ reklámtortája is megerősíti az internetre fordított összegek arányának növekedését, míg 2007-ben az online csak 7,5 százalékot birtokolt a piacból, a tavalyi évben ez az arány 10 százalékra növekedett.
Bár a 2008-as listaáras reklámköltés növekedése jelentősen felülmúlta az egy évvel korábbit, a bővülés mértékének éven belüli eloszlása okot ad az aggodalomra - derült ki továbbá Mihálszki Zsuzsa, a TNS Media Intelligence kommunikációs igazgatójának előadásából. A 2008-as év listaáras reklámköltései 8,7 százalékkal bővültek, ami jelentősen felülmúlja a 2007-es 1,8 százalékot és véget vettet a növekedés évek óta tartó mérséklődésének, azonban az év első három negyedévében tapasztalt 10 százalékos növekedés 5 százalékra csökkent a negyedik negyedévben, sőt, a december hónap gyakorlatilag nem produkált bővülést 2007 utolsó hónapjához képest.
Piaci szektorokra lebontva a TNS a kultúra, szabadidő, szórakozás (+18 százalék); a szolgáltatások (+17 százalék), a gyógyászati ipar (+15 százalék) és a pénzintézetek-biztosítók (+15 százalék) növelték leginkább költéseiket, míg a háztartási cikkek (-10 százalék) és az italszektor (-2 százalék) számít sereghajtónak.
