BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megroggyanhat a tejipar a gázmizériában - aggódik az agrárium

Információink szerint eddig három tejüzemnek jelezték a szolgáltatók, hogy korlátoznia kell a földgázfelhasználást.

2009. január 7. szerda, 16:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sajtóhírek szerint ez a szegedi központú Sole-Mizo Zrt.-t, a zalaegerszegi Pannontej Zrt.-t és értesülésünk szerint a váci székhelyű Naszálytej Zrt.-t érinti, ám utóbbinál nem kívántak nyilatkozni az ügyben. Az agrártárca államtitkára, Gőgös Zoltán délutáni nyilatkozata szerint az élelmiszerellátás biztonságát fenn kell tartani, ezért az agrárium cégeit csak az utolsó körben érintheti a korlátozás.

Amennyiben a tejüzemeknek a fogyasztás korlátozása miatt vissza kell fogniuk a termelésüket, az elsősorban a tartós, ún. UHT tejek előállítását érintheti, de amennyiben a friss tej előállítása is veszélybe kerül - a pasztőrözés ugyanis igen energiaigényes - az napokon belül komoly problémákat okoz a tejtermelőknek is. Ha ugyanis az üzemek nem veszik át a termelőktől a tejet, a termelők tárolókapacitása legfeljebb 1-1,5 napra elég, azután viszont azonban saját költségen meg kell semmisíttetniük a kezeletlenül veszélyes hulladéknak minősülő tejet. Ez pedig sok kisebb gazdaságot sodorhat a csőd szélére.

A két legnagyobb frisstej-előállítással is foglalkozó cég, a Sole-Mizo, és az Alföldi Tej a teljes magyar termelés 40-45 százalékát dolgozza fel.

Amennyiben további korlátozásokra kell számítaniuk a mezőgazdasági cégeknek, akkor a tehenészetek után a baromfi és sertéstartók is komoly nehézségekre számíthatnak. Elsősorban azok az üzemek, amelyek naposcsirke-, illetve malacneveléssel foglalkoznak, és nem tudnak alternatív fűtési lehetőségek igénybe venni - mondja Magyar György, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének gazdaságpolitikai titkára. Az érintett terméktanácsok és a MOSZ is megkereste már mind az agrár-, mind az energetikai tárcát annak érdekében, hogy az élelmiszeripari és az agrárvállalkozásokat minél kevésbé érintse a fogyasztáskorlátozás.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet